этот материал доступен на русском

Експерт: щорічний обсяг контрабанди в Україні - не менше 10 млрд доларів

15:51, 13 грудня 2019
Фінанси
442 0

Підраховуючи обсяги контрабанди на митниці всі експерти сходяться на тому, що на рік це не менше 10 млрд доларів, тобто Державний бюджет щорічно втрачає 250-300 млрд грн.

Про це розповів експерт з оподаткування Андрій Гмирін на Першому податковому конгресі в Університеті ДФС України.

За його словами, сьогодні найбільшу загрозу податковій безпеці становлять: тіньова економіка, державний борг та корупція.

«Підраховуючи обсяги контрабанди різні експерти виходять на різні цифри. Але всі вони сходяться на тому, що на рік це не менше $10 млрд. Зауважу, що за офіційними даними доходи бюджету від митних зборів у 2018 році склали 27 млрд грн – 3% доходів Держбюджету. З загальних 295,4 млрд ПДВ, що надійшов у 2018 році – 79% сформовано за рахунок митного ПДВ. В цілому за 2018-й разом з митними платежами та імпортним акцизом, митниця забезпечила 40,2% всіх доходів бюджету. Тепер уявімо на секунду, що з 250-300 млрд грн контрабандного товаропотоку були б сплачені всі платежі до Держбюджету. Це ще близько 100 млрд», – наголосив Гмирін.

Також експерт додав, що у влади досі немає плану з комплексного реформування системи оподаткування, а стрімке падіння України в рейтингу PayingTaxes – 2020 ще раз свідчать про неефективність реформи фіскальних органів.

«У більшості країн є системний план реформування податкової системи, а у нас – нема. У світі немає жодної країни, коли не знижуючи податкові ставки, не покращуючи адміністрування, а просто «закручували гайки» і країна зробила швидкий економічний ривок. За рейтингом PayingTaxes-2018, який порівнював податкові системи 190 країн світу, Україна займала 43 місце за простотою податкової системи, а вже у 2019 році наша держава опустилась на 54 позицію. За результатами дослідження PayingTaxes – в 2020 Україна посяде 65 місце. Таким чином Україна втратить ще 22 пункти у рейтингу. Стрімке падіння України в рейтингу, дає підстави вважати, що реформи фіскальних органів, які проводились в нашій державі останнім часом не ефективні», – пояснив експерт.

Гмирін додав, що справжнього успіху з реформування податкової системи можна досягти тільки ухваливши на державному рівні чіткий та зрозумілий план реформи податкової системи.

Нагадаємо, 12 грудня в Університеті ДФС України відбувся Перший податковий конгрес «Управління публічними фінансами та проблеми забезпечення національної економічної безпеки», де науковці, експерта спільнота, представники влади й бізнесу висловили пропозиції для вдосконалення податкового законодавства України.

У вересні 2019 року Гмирін представив системний план податкової реформи України, розробляючи який вчені та експерти галузі взяли успішний досвід розвинутих країн та імплементували його до українських реалій.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter