Експерт сказав, чого чекати від долара восени / REUTERS

Нацбанк може змінити свою курсову політику в разі, якщо офіційний і готівковий курс долара будуть істотно відрізнятися. Зараз долар, згідно з курсом НБУ, зафіксований на позначці в 36,57 гривень.

Дії регулятора будуть залежати від ситуації з платіжним балансом, пояснив 24 каналу економічний експерт Борис Кушнірук.

"Поглянемо, як центральний банк діяв в більш стабільних умовах: банки мали можливість купити безготівкову валюту і продати її на готівковому ринку. Єдина умова: для цього потрібно ввести готівку. Зараз літаком валюту не завести як раніше. Але в той же час є механізм, коли домовляються про доставку її в Польщу, а далі ввезення готівки в Україну, і таким чином продавати її", - говорить експерт.

Відео дня

За його словами, виручка від експорту сільськогосподарської продукції поліпшить ситуацю на валютному ринку, проте ефект настане лише через три-п'ять місяців.

Майбутньої осені на курс долара найбільше вплинуть обсяги надходження валюти в країни - тобто реальна ситуація з платіжним балансом. Ще одним фактором експерт називає очікування від ситуації з війною: позитивні чи негативні. У другому випадку падає попит, клієнт відмовляє або відтягує покупку продукції.

"Якщо у тебе є впевненість, тобто ситуація поліпшується, то ти можеш навіть долари продати. Якщо у тебе є негативні очікування, валюта не продається. Ось і фактор, що змінює попит на іноземну валюту", - пояснив він.

Як пояснює Кушнірук, у звичайній ситуації безготівковий обсяг валюти значно більше, ніж готівковий. І фактично тоді готівковий курс дуже прив'язаний до безготівкового. У нинішніх умовах, коли безготівковий ринок істотно знизився, це обмежує можливість впливати на ситуацію.

Як повідомляв УНІАН, Національний банк з 21 травня скасував обмеження на встановлення курсу, за якими уповноважені установи можуть продавати готівкову іноземну валюту клієнтам, - раніше відповідний курс не повинен був відхилятися від офіційного більш ніж на 10%.

Національний банк України 21 липня підвищив офіційний курс гривні на 25% - до 36,57 грн/дол.

Продавці долара намагаються наблизити курс до позначки в 41 гривню, зараз він утримується на рівні 40,30-40,60 гривень. За словами аналітиків, в найближчі тижні курс буде коливатися в межах 39-41 гривень за долар.