этот материал доступен на русском

В Україні введуть обов'язкове маркування ліків для боротьби з підробками

15:22, 07 серпня 2019
Країна
1852 0
З 2023 року маркування стане обов'язковим для всіх лікарських засобів в Україні / фото УНІАН

В Україні з січня 2021 року запроваджуватиметься обов'язкове маркування лікарських засобів з нанесенням спеціального коду для деяких категорій препаратів, а вже з 2023 року такий код буде обов'язковим для всіх ліків у країні, що допоможе захистити споживачів від фальсифікату.

Про це на прес-конференції заявила правовий експерт Міністерства охорони здоров'я України з питань маркування лікарських засобів Марина Слободніченко.

«З січня 2021 року до кінця 2022 року має бути запроваджене обов'язкове маркування, але не всіх лікарських засобів, а планомірно, поетапно. Тут буде враховано думку виробника щодо тих лікарських препаратів, які мають бути обов'язковими до маркування», - сказала вона.

При цьому експерт додала, що на наступному етапі - з 2023 року маркування стане обов'язковим для всіх лікарських засобів в Україні, включно з імпортованими і що виробляються українськими компаніями, з метою захисту споживача від фальсифікату.

Читайте такожАнтимонопольний комітет допоміг знизити ціни на ліки, хоча вони досі завищені - ЗМІ

За словами Слободніченко, з 1 вересня стартує пілотний проект, який триватиме до кінця 2020 року. У цей час МОЗ має затвердити перелік учасників проекту та список ліків, які візьмуть участь у перших пробних етапах впровадження лікарських засобів з спеціальним маркуванням - 2D кодом на упаковці. Крім того, за цей час має бути налагоджена система взаємодії всіх учасників - виробників, аптек, дистриб'юторів.

«Які саме ліки увійдуть у пілотний проект, мають визначити виробники самостійно, які категорії вони вважають найризикованиішими. Спочатку МОЗ виходив з того, що пріоритетом будуть «Доступні ліки» (за держпрограмою - УНІАН), але це не означає, що інші лікарські засоби не можуть потрапити в пілотний проект», - сказала експерт міністерства.

За її словами, візуально на пачках препаратів маркування буде схоже на QR-код, який міститиме інформацію про виробника, термін придатності тощо. Код означає, що засіб перебуває на обліку в єдиній системі.

Як зазначив голова Державної служби України з лікарських засобів та контролю за наркотиками Роман Ісаєнко, таке нововведення не спровокує виробників і аптеки підвищувати ціни на ліки, оскільки вони самі зійшлися на думці, що ініціатива необхідна.

«Коли аптечні мережі ліквідують збитки від контрабанди і фальсифікату, який поза аптечною мережею продається, то це компенсує всі витрати на впровадження програми», - пояснив він.

Як повідомляв УНІАН, 24 липня Кабінет міністрів ухвалив рішення про запровадження пілотного проекту щодо маркування контрольними (ідентифікаційними) знаками і проведення моніторингу обігу лікарських засобів, а також порядок впровадження цього пілотного проекту.

У МОЗ зазначали, що таке кодування дасть змогу державі відстежувати весь ланцюжок постачання ліків - від виробництва або імпорту до продажу в аптеці - і своєчасно реагувати на порушення.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter