этот материал доступен на русском

Кулеба: як міністр я ніколи не погоджуся на прямий діалог Києва з "представниками Донецька і Луганська"

22:01, 09 квітня 2020
Політика
1811 0
Дмитро Кулеба / REUTERS

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявляє, що ще невідомо, якою буде остаточна версія Консультативної ради у складі політичної підгрупи Тристоронньої контактної групи з врегулювання ситуації на Донбасі.

Про це глава МЗС сказав під час онлайн-дискусії аналітичного центру "Атлантична Рада" (США) щодо відсічі російській агресії, перспектив переговорів у Мінську та мирного врегулювання на сході України.

Читайте такожЗавтра має відбутися нарада керівництва ВР з головами фракцій - джерело

Він сказав, що ідея створення Консультативної ради стала відома через кілька днів після його призначення на посаду глави МЗС. "Я не був біля витоків цієї ідеї, цієї ініціативи. Я мав прийняти її як реальність", - сказав Кулеба.

Також він сказав, що Україна наполягатиме на збереженні поточної конфігурації Тристоронньої контактної групи, яка складається з трьох сторін - Росії, України та ОБСЄ. "Усе інше - це питання для внутрішнього структурування, але в рамках контактної групи ми не шукаємо, ми не прагнемо прямого діалогу з Донецьком і Луганськом. Однак, ми повинні взаємодіяти і говорити з ними лише щодо конкретного комплексу питань, аби втілити певні пункти Мінських угод", - наголосив Кулеба.

"Ідея Консультативної ради полягає у тому, що ми не взаємодіємо з представниками так званих "Донецької і Луганської народних республік", але ми робимо так, щоб наші громади говорили і взаємодіяли одна з одною", - сказав Кулеба.

При цьому міністр висловив думку, що будь-які зміни, які відбуваються щодо мінських переговорів, сприймаються суспільством з тривогою, оскільки рівень довіри зводиться до нуля. "З цієї причини будь-які зміни, або будь-яка спроба оновити процес дещо інакшим чином, сприймається з тривогою", - сказав Кулеба.

Водночас міністр сказав, що треба бути креативними і шукати рішення, котрі не будуть доводити процес до замороження у Мінському форматі. "Ми не можемо призупинити ситуацію. Якщо ми дозволимо це - ми втратимо час. І буде надзвичайно важко "перезарядити батарейки" після того, коли вони будуть недієвими", - сказав Кулеба.

Він сказав, що треба шукати рішення, і саме про таке зобов'язання було оголошено президентом Володимиром Зеленським. "Що він хоче закінчити війну. Він готовий зробити кроки вперед, але ці кроки не приведуть до перетину "червоних ліній" України. І це також, що має сприйматися як саме собою зрозуміле", - сказав міністр.

За його словами, питання Консультативної ради у Мінську після 11 березня не обговорювалося, і нічого з того часу не змінилося. "Ніхто не знає, якою буде остаточна версія Консультативної ради, якщо будь-яка буде зрештою після усіх раундів переговорів", - сказав Кулеба.

Також він висловив особисту позицію, що не підтримує проведення переговорів з підконтрольними Росії бойовиками. "Я ніколи не погоджуся як міністр на прямий діалог між українськими посадовцями і так званими "представниками" Донецька і Луганська. Усе інше - це простір для мистецтва дипломатії. Але є конкретні "червоні лінії", які я не перейду як міністр закордонних справ або громадянин України, і ця одна з них", - сказав Кулеба.

Як повідомляв УНІАН, 11 березня в Мінську відбулося засідання ТКГ за участю керівника Офісу президента України Андрія Єрмака і заступника керівника адміністрації президента РФ Дмитра Козака. Вони домовилися підписати рішення ТКГ про створення у складі політичної підгрупи Консультативної ради після консультацій з представниками ОБСЄ, Франції та Німеччини щодо виконання домовленостей, досягнутих під час саміту в «нормандському форматі». Підписання мало відбутися на наступному засіданні в Мінську 25 березня.

Пізніше видання «Дзеркало тижня» оприлюднило копію протоколу, підписаного в Мінську 11 березня. Згідно з документом, критерії та порядок призначення членів ради самостійно визначаються Україною, окремими районами Донецької та Луганської областей України, РФ, ФРН, Францією і ОБСЄ. При цьому по 10 представників від України і ОРДЛО матимуть право вирішального голосу, а по одному представнику від РФ, Німеччини, Франції та ОБСЄ - право дорадчого голосу.

За кілька днів близько 60 депутатів від «Слуги народу» закликали президента Володимира Зеленського не допустити створення Консультативної ради в політичній підгрупі ТКГ в Мінську.

25 березня засідання ТКГ відбулося у форматі відеоконференції, і рішення про створення Консультативної ради не ухвалювалося.

31 березня Єрмак заявив, що ідея створення Консультативної ради розглядатиметься після консультацій з партнерами із Франції, Німеччини та ОБСЄ.

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter