Вівторок,
24 жовтня 2017
Наші спільноти

25 років Революції на граніті (фоторепортаж)

25 років тому, 2 жовтня 1990 року, в Україні розпочалася кампанія широкомасштабних акцій ненасильницької громадянської непокори, організована українською молоддю, переважно студентами.

Протести тривали з 2 по 17 жовтня 1990 року в Україні, найпомітнішим елементом протестів було студентське голодування на площі Жовтневої революції у Києві (нинішньому Майдані Незалежності). Протести завершилися підписанням постанови Верховної Ради УРСР, яка гарантувала виконання вимог учасників протесту: недопущення підписання нового союзного договору; перевибори Верховної Ради УРСР на багатопартійній основі не пізніше весни 1991 року; повернення на територію УРСР українських солдатів, а також забезпечення проходження військової служби  юнаками-українцями винятково на території республіки; націоналізація майна Компартії України та ЛКСМУ; відставка голови Ради Міністрів УРСР Віталія Масола.

Революція на граніті стала однією із причин здобуття Україною незалежності у 1991-му році.

Слева направо - первые лидеры Народного Руха Украины, бывшие политзаключенные - Вячеслав Чорновил, Михаил Горынь и Иван Драч на учредительном съезде Руха. Датой создания НРУ считается 8-10 сентября 1989 г.
Зліва направо - перші лідери Народного Руху України, колишні політв'язні - В'ячеслав Чорновіл, Михайло Горинь та Іван Драч на установчому з'їзді Руху. Датою створення НРУ вважається 8-10 вересня 1989 р.

Украинский писатель-фантаст Олесь Бердник (1927 - 2003), справа, среди участников студенческой
Український письменник-фантаст Олесь Бердник (1927 - 2003), праворуч, серед учасників студентської «Революції на граніті», жовтень 1990 р. Олесь Бердник - український письменник-фантаст, автор понад 20 романів і повістей. Член-засновник Української Гельсінкської групи (УГГ). Учасник Великої Вітчизняної війни. Закінчив театр-студію ім. І. Франка (Київ). Працював актором, в 1950 р. був репресований. Почав друкуватися в 1947. У 1979-1984 роках перебував в ув'язненні за «антирадянську діяльність», був амністований.

Митинг на площади Октябрьской революции (сейчас Майдан Незалежности) в поддержку Независимости Украины в Киеве в августе 1991г. 24 августа 2006 г. Украина празднует 15-ю годовщину обретения независимости
Мітинг на площі Жовтневої революції (нині Майдан Незалежності) в підтримку Незалежності України в Києві в серпні 1991р.

Митинг на площади Октябрьской революции (сейчас Майдан Незалежности) в поддержку Независимости Украины в Киеве в августе 1991г.
Мітинг на площі Жовтневої революції (нині Майдан Незалежності) в підтримку Незалежності України в Києві в серпні 1991р.
Демонтаж памятника Ленину на пл. Октябрьской Революции в центре Киева в конце августа 1991г. Демонтаж был проведен после провала августского путча 1991г. в Москве и провозглашения Украиной независимости. В среду, 28 июня 2000г. вблизи оставшегося после памятника Ленину пустого постамента были выставлены макеты памятника Независимости, один из которых должен быть установлен на пустующем место. Открытие памятника запланировано на 2001г.
Демонтаж пам'ятника Леніну на площі Жовтневої Революції в центрі Києва в кінці серпня 1991р. Демонтаж був проведений після провалу августского путчу 1991р. у Москві та проголошення Україною незалежності.

 Студенческая голодовка во время митинга на площади Октябрьской революции (сейчас Майдан Незалежности) в поддержку Независимости Украины в Киеве в октябре 1991г
Студентське голодування під час мітингу на площі Жовтневої революції (нині Майдан Незалежності) в підтримку Незалежності України в Києві в жовтні 1991р
Сотрудники милиции сдерживают напор митингующих возле здания Верховной Рады во время митинга в поддержку Независимости Украины в Киеве в октябре 1991г.
Співробітники міліції стримують натиск мітингувальників біля будівлі Верховної Ради під час мітингу на підтримку Незалежності України в Києві у жовтні 1991р.
Рабочие разбирают монумент Владимира Ленина во время митинга на площади Октябрьской революции (сейчас Майдан Незалежности) в поддержку Независимости Украины в Киеве в октябре 1991г.
Робітники розбирають монумент Володимира Леніна під час мітингу на площі Жовтневої революції (нині Майдан Незалежності) в підтримку Незалежності України в Києві у жовтні 1991р.
Президент СССР Михаил Горбачев пожимает руку Председателю Верховного Совета Украины Леониду Кравчуку в Борисполе 1991 г.
Президент СРСР Михайло Горбачов тисне руку Голові Верховної Ради України Леоніду Кравчуку в Борисполі 1991 р.
 Люди подбрасывают кверху диссидента Левка Лукьяненко, приветствуя провозглашение Украины независимым государством, у здания парламента Украины в Киеве 24 августа 1991г
Люди підкидають догори дисидента Левка Лук'яненка, вітаючи проголошення України незалежною державою біля будівлі парламенту України в Києві 24 серпня 1991р
Люди радуются с провозглашением Украины независимым государством у здания парламента Украины в Киеве 24 августа 1991г.
Люди радіють з проголошенням України незалежною державою біля будівлі парламенту України в Києві 24 серпня 1991р.
Украинский политический деятель, советский диссидент, один из основателей Народного руха Украины, Герой Украины Вячеслав Черновол с женой Атеной Пашко у памятника Тараса Шевченко во Львове в сентябре 1992г.
Український політичний діяч, радянський дисидент, один із засновників Народного руху України, Герой України В'ячеслав Чорновіл з дружиною Атеною Пашко біля пам'ятника Тараса Шевченка у Львові у вересні 1992р.

Святкування 20-ї річниці Революції на граніті

Прохожие рассматривают выставку фотографий и исторических материалов, посвященную 20-й годовщине студенческой голодовки,
Перехожі розглядають виставку фотографій та історичних матеріалів, присвячену 20-й річниці студентського голодування, "Студентської революції на граніті", у Львові, в суботу, 9 жовтня 2010 р.
Слева направо - народный депутат от фракции
Зліва направо - народний депутат від фракції "Наша Україна - Народна самооборона" Олесь Доній, директор видавництва "А-БА-БА-ГА-ЛА-МА-ГА" Іван Малкович та колишній міністр внутрішніх справ України Юрій Луценко під час фестивалю повстанської та патріотичної пісні "Гайдамака.уа" у місті Ірпінь, Київської обл., у суботу, 25 вересня 2010 р. Фестиваль присвячений 20-й річниці студентського голодування, "Студентської революції на граніті", пам'яті жертовності за свободу і незалежність України.
Народный депутат от фракции
Народний депутат від фракції "Наша Україна - Народна самооборона" Олесь Доній, ліворуч, стоїть біля молодої людини, на футболці якого написано: "Україна починається з тебе" під час фестивалю повстанської та патріотичної пісні "Гайдамака.уа" у місті Ірпінь, Київської обл., у суботу, 25 вересня 2010 р. Фестиваль присвячений 20-й річниці студентського голодування, "Студентської революції на граніті", пам'яті жертовності за свободу і незалежність України.
Активисты Украинской Народной Партии греются возле костра во время проведения акции
Активісти Української Народної Партії гріються біля багаття під час проведення акції «Масол пішов – і влада піде!», в Івано-Франківську.

l

«Революція на граніті», яка була організована силами студентства, не мала на той час аналогів у всій Європі, тому що «оксамитові революції» у Східній Європі в 1989 р. проводили більш зрілі політики.

Читайте про найважливіші та найцікавіші події в УНІАН Telegram та Viber
Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Читайте також
Новини партнерів
loading...

Чи подобається Вам новий сайт?
Залиште свою думку