Пригожин і Путін можуть на пару втратити Сирію / фото REUTERS

Через розбрат між Кремлем і Євгеном Пригожиним Москва може різко послабити свій вплив в Сирії, яка перейде під вплив Ірану. Про це пише Foreign Policy.

Видання зазначає, що авіабаза Хмеймім в Сирії є російським центром управління і контролю в країні, а також одночасно штаб-квартирою і важливим логістичним вузлом для всіх операцій "групи Вагнера" за межами Росії.

Аеродром здатний обслуговувати і дозаправляти важкі літаки, що перевозять зброю і найманців Вагнера в Лівію, Малі, Судан, Центральноафриканську Республіку і навіть Венесуелу. Якщо Кремль відмовить Пригожину в доступі до цього об'єкту, глобальна імперія "ПВК Вагнер" зупиниться.

Відео дня

Після заколоту Пригожина в Сирії було затримано все керівництво місцевої філії "Вагнера". Їм було запропоновано підписати контракти з Міноборони РФ або їхати додому в Росію. Однак сьогодні саме "Вагнер" забезпечує левову частку силової присутності Росії в Сирії, що дає Пригожину важелі тиску на Кремль.

За даними Foreign Policy, в даний час "Вагнер" має в Сирії 1-2 тисячі власних найманців і ще близько 10 тисяч найманців з числа місцевого населення. Всі вони задіяні в охороні нафтової, газової та фосфатної інфраструктури в країні. Доходи від цих підприємств частково йдуть на оплату послуг самих найманців, але в основному є головним джерелом доходів для сирійського правлячого режиму. 

Іншими словами, Росія руками "Вагнера" тримає режим Башара Асада на економічному гачку. Це в свою чергу дає Москві впевненість, що росіян не попросять покинути базу Хмеймім, звідки Кремль може проектувати свою загрозу на Південну Європу.

Якщо найманці "Вагнера", особливо з числа самих сирійців на час залишаться без "зарплати" внаслідок конфлікту між Пригожиним і Кремлем, їх легко може перекупити Іран. Такі прецеденти в рамках сирійської війни вже були. А це означатиме перехід впливу на Асада з рук Росії в руки Ірану.

"Однак нинішня слабка позиція Росії може затримати будь-які необачні кроки з приборкання позиції Пригожина в Сирії. Російська окупація не переслідує погоню за прибутком, і дозвіл Пригожину продовжувати заробляти скромні статки — це невелика ціна за збереження присутності Москви на Середземномор'ї", – пише видання.

Заколот Пригожина - останні новини

За даними британської розвідки, заколот Пригожина викликав розбіжність в російській силовій системі. Кількох російських генералів, включаючи Сергія Суровікіна підозрюють у співпраці з бунтівниками. Усередині системи почався пошук ворогів.

Раніше білоруський диктатор Олександр Лукашенко заявляв, що Пригожин після заколоту перебрався до Білорусі. Однак де ватажок "Вагнера" знаходиться в поточний момент, невідомо. Лукашенко каже, що зараз Пригожина вже немає в Білорусі.

Вас також можуть зацікавити новини: