
Коли на ділянці ростуть аварійні або надто старі рослини, це може привести до великої біди. Раніше ми розповідали, чи можна спиляти дерево на своїй ділянці. А що робити, якщо рослина належить сусідам? В такому випадку діяти законно буде важче. Та дещо все ж можна зробити.
Ми запитали у експерта, що робити, якщо дерево сусіда заважає. Правові моменти ексклюзивно для УНІАН пояснив юрист адвокатського об'єднання "Глоба і Глоба" Сергій Ланкін.
- Чи можна обрізати гілки дерев на подвір'ї
- Що робити, якщо сусідські дерева заважають
- Коли не можна зрізати гілки сусідського дерева
- Де можна садити дерева в Україні
- Чи буде відповідальність, якщо сусідське дерево захворіло після обрізки
Чи можна обрізати гілки дерев на подвір'ї
За словами юриста, якщо гілки сусідського дерева заважають власнику іншої земельної ділянки користуватися своєю землею або, до прикладу, це впливає якось на властивості землі, тоді власник має право обрізати це дерево у межах своєї ділянки. Але бажано не завдати шкоди дереву, оскільки в такому разі це вже може вважаться завданням шкоди сусідам.
Тобто діє такий принцип – у межах своєї ділянки власник може обрізати сусідське дерево, але таким чином, щоб не нашкодити ні дереву, ні земельній ділянці сусідів.
Що робити, якщо сусідські дерева заважають
Якщо гілки дерева потрапляють на вашу земельну ділянку, то цілком законним кроком буде просто спиляти їх в адекватних межах. Якщо ж дерево знаходиться на загальній території (чи його гілля виходить на неї) і заважає проходу чи проїзду, тоді мешканцями має бути ухвалене спільне рішення щодо його долі - спиляти його чи обрізати. Таку рослину після колегіального рішення можуть обрізати навіть без дозволу власника ділянки, але лише в тому об'ємі, щоб воно перестало заважати проходу в межах місця проживання.
Коли не можна зрізати гілки сусідського дерева
Як пояснив Сергій Ланкін, гілки сусідського дерева не можна зрізати самовільно, якщо рослина знаходиться у Червоній книзі, належить до культурної спадщини чи щодо неї застосовано особливий режим екологічної охорони. В останньому випадку рішення щодо дій з ним має ухвалювати Держекоінспекція.
Якщо дерево визнано культурною спадщиною, то рішення щодо обрізки може ухвалювати відповідний місцевий орган: у селі – виконавчий комітет сільської ради, а в місті – міська адміністрація.
Де можна садити дерева в Україні
За словами експерта, для приватних земельних ділянок немає правил щодо того, де висаджувати дерева. Але власник може нести відповідальність, якщо на своїй території посадить культури, які шкодять сусідам, наприклад, рослини-шкідники.
Якщо висадка якогось дерева завдала екологічних збитків сусіду чи певному регіону, то до людини може бути пред’явлено позов у порядку цивільного судочинства з оцінкою завданих збитків.
У містах органи місцевого самоврядування вирішують, де садити дерева, з точки зору благоустрою. Може ухвалюватися рішення про висадку певних видів на конкретній території.

Чи буде відповідальність, якщо сусідське дерево захворіло після обрізки
Якщо після обрізки дерева на загальній території воно почало відмирати, або її дії потягли інші наслідки для екології, то людину можуть притягнути до адміністративної відповідальності. Йдеться про статтю 65 Кодексу України про адміністративні правопорушення – незаконна порубка дерев. Людині загрожуватиме штраф у розмірі від 510 до 1020 гривень.
Якщо один сусід зі своєї ділянки обрізав чуже дерево і те почало хворіти, тоді за такі дії особу, швидше за все, не вдасться притягнути до адміністративної відповідальності, оскільки Кодекс України про адміністративну відповідальність передбачає за відповідальність за порубку дерев у загальній лісосмузі.
У такому разі потрібно оцінити завдані збитки (це має зробити відповідний експерт), довести зв’язок з обрізкою дерева, пред’явити претензію сусіду й отримати свої кошти від нього добровільно чи звернутися в суд, щоб особу змусили виплатити гроші.
Обрізанням дерев та доглядом за ними на загальній території мають займатися спеціалізовані підприємства. Наприклад, у Києві є управління зелених насаджень, в селах та селищах цим займається виконавчий комітет сільської ради. Саме співробітники спеціалізованих підприємств уповноважені обрізати дерева на загальних територіях.

Представляє інтереси військовослужбовців та їх сімей. Громадський діяч та волонтер. Автор ряду реформ, спрямованих на покращення соціальних гарантій у сфері ветеранської політики. Юридичний радник низки благодійних проектів щодо допомоги учасникам російсько-української війни.