этот материал доступен на русском

The Guardian: Незаконно вирубаний ліс з України йде на меблі з IKEA

12:41, 24 червня 2020
Суспільство
1061 0
Західні регулятори в усьому звинувачують розмиті українські закони / УНІАН

Закони, покликані зберегти біологічне різноманіття лісів в Україні, не змогли зупинити екологічно незбалансовану вирубку, яка шкодить природі. А деревина продається клієнтам в ЄС як етична і така, що була заготовлена відповідно до всіх екологічних норм.

Як пише The Guardian, дерева рубають під час так званих "тихих" періодів, коли ліси не можна чіпати, щоб птахи й інші дикі тварини розмножувалися. Про це свідчить розслідування організації з захисту довкілля Earthsight. Лісоруби користуються лазівками в законодавстві, які допускають "санітарну вирубку" під час тихих періодів.

Читайте такожЧорнобильський ліс вивозиться у промислових масштабах, екологи мовчать – ЗМІ

Санітарна вирубка потрібна в тих випадках, коли йдеться про зупинку хвороб й шкідників, таких як європейських короїд. Але часто важко визначити, скільки дерев насправді потрібно зрубати і чи це відбувається під строгим контролем.

Організація Earthsight виявила докази лісозаготівлі в тихі періоди навесні й на початку літа з 2018 до 2020 року. Хоча аналогічні дослідження виявляли такі порушення й в попередні роки. Частина такого неправомірно вирубаного лісу потрапляє компаніям, які виступають постачальниками шведського виробника меблів IKEA, про що йдеться в звіті Earthsight. IKEA заперечує порушення зі свого боку. Компанія прокоментувала The Guardian, що вона б відрізала будь-якого постачальника, який порушує екологічні правила.

"IKEA не приймає незаконно зрубану деревину для своїх продуктів. Коли ми зіштовхуємося з будь-якою інформацією, яка вказує на те, що деревина, яка не відповідає нашим вимогам, потрапила або може потрапити в наш ланцюг постачання, ми негайно вживаємо заходів", - запевнив шведський виробник.

Читайте такожНаслідки вирубки: у мережі з'явилися фото "лисих" Карпат

В IKEA додали, що минулого рок її фахівці з лісозаготівлі провели кілька аудитів в Україні й Румунії й не виявили жодної незаконної вирубки. Останній аудит ланцюга постачання був проведений в квітні 2020 року й не виявив нелегальну деревину. Компанія також запустила незалежну перевірку постачальника ВГСМ, якого організація Earthsight звинувачує у вирубці лісу з порушеннями закону.

"Ми серйозно поставилися до проблем, піднятих останнім звітом Earthsight, й негайно почали розслідування з усіма згаданими партнерами", - сказав виданню прес-секретар IKEA.

Компанія ВГСМ повідомила The Guardian, що ліс, про який йдеться у звіті Earthsight, розташований біля села Великий Бичків в Україні. Й лісозаготівля там відбувається відповідно до українських законів. Водночас, в детальній відповіді британському виданню компанія вказала на "абсурдність закону" й конфлікт між правилами, які визначають тихі періоди, коли не можна рубати ліс, і вимогами щодо санітарної вирубки.

"Як можна одночасно проводити санітарні заходи в найкоротші терміни, але при цьому відкласти їх на два з половиною місяці через тихий період?" - йдеться у відповіді компанії.

Читайте такожНачальнику Закарпатського лісгоспу повідомлено про підозру через незаконну рубку лісів

ВГСМ відкинула звинувачення в тому, що вона порушила правила чи стандарти, встановлені Лісовою наглядовою радою (FSC), яка сертифікує лісоматеріали з надійних джерел.

"ВГСМ високо цінує стандарти FSC й співпрацю з її іноземними партнерами. Тому ми ніколи не порушуємо вимоги", - запевнили в компанії.

У FSC кажуть, що закони України, націлені захистити ліси, допускають порушення. Але в організації Earthsight звинувачують саму FSC в сертифікації деревини як відповідну вимогам тоді, коли насправді вона заготовлена неналежним чином.

"Законодавство не чітке, тому його інтерпретація теж не чітка", - сказав генеральний директор FSC Кім Карстенсен.

Читайте такожСтало відомо, хто "кришує" вирубку радіоактивного лісу під Чорнобилем – ЗМІ

"Цілком вірогідно, що певна вирубка була незаконною. Й цілком можливо, що нечіткі формулювання в законодавстві були використані певними компаніями для проведення вирубки, яку вони не повинні були проводити", - додав він.

За словами Карстенсена, через нечіткість українських законів неможливо сказати напевне, чи діяли певні компанії в рамках закону. Вимагати повної заборони санітарної вирубки, яку дехто використовує як прикриття, на його думку, було б контрпродуктивно. Тому що захист від хвороб і шкідників все одно потрібен.

"Ми просимо про роз'яснення закону", - сказав Карстенсен.

Читайте новини світу і переклади зарубіжної преси на каналі УНІАН ІноЗМІ

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter