Військовий облік для жінок запрацює з 1 жовтня / фото УНІАН

Громадянки України, які мають спеціальність із затвердженого Міноборони списку, віком 18-60 років з 1 жовтня будуть повинні стати на військовий облік. Ця норма також стосується вагітних і матерів малолітніх дітей.

Про це "Фактам" розповіла адвокат Лілія Єрмоленко.

За її словами, військовий облік для жінок не відрізняється від чоловічого, оскільки спеціального порядку для цієї статі в даний час немає. 

Відео дня

"Після того, як жінка стане на військовий облік в територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, вона набуде статусу військовозобов'язаної і перебуватиме в запасі Збройних сил, Національної гвардії або інших військових формувань. Жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу або залучені для виконання робіт із забезпечення оборони держави у воєнний час. У мирний час жінки можуть прийматися на військову службу і службу у військовому резерві тільки в добровільному порядку (за контрактом)", - розповіла адвокат.

Важливо розуміти, що взяття на облік не означає автоматичну мобілізацію. При цьому законом передбачено, що не підлягають призову на військову службу наступні категорії військовозобов'язаних:

  • жінки і чоловіки, які самостійно виховують дитину (дітей) молодше 18 років;
  • жінки та чоловіки, які мають неповнолітню дитину (дітей) та чоловіка (дружину), що проходить військову службу за одним із видів військової служби, визначених ч. 6 ст. 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (абз. 12 ч. 1 цієї статті).

"Інших категорій осіб, а саме військовозобов'язаних жінок з дітьми молодше 18 років, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації, закон не містить. Тому не для всіх військовозобов'язаних жінок, які мають дітей до 18 років, встановлена можливість висловлювати своє бажання щодо їх призову на військову службу", - говорить Єрмоленко.

"Оскільки в законодавстві визначено тільки поняття "військовозобов'язаний" і не передбачено будь-яких розмежувань за статтю, то жінки-військовозобов'язані мають такі ж обмеження, як і військовозобов'язані чоловіки. Це означає, що військовозобов'язаним жінкам заборонено залишати країну в період дії воєнного стану, якщо його продовжать. Це обмеження не стосується жінок, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації", - пояснила адвокат.

Раніше повідомлялося, що деяким українкам цієї осені доведеться стати на військовий облік. Всього в переліку Міністерства оборони України сім основних професій і 14 спеціальностей.