Туристи все більше віддають перевагу обміну житлом замість оренди / колаж УНІАН, фото ua.depositphotos.com

Протягом багатьох років платформа Airbnb, що дає змогу туристам на короткостроковий період орендувати у приватних власників квартиру або будинок на час відпустки, залишалася одним із найпопулярніших варіантів пошуку житла. Однак у деяких містах ціни на сервісі стали настільки високими, що змусили мандрівників замислитися про доцільність його використання.

Утім, останнім часом у Airbnb з'явився серйозний конкурент – так званий "обмін будинками", який набирає дедалі більшої популярності. Суть його полягає в тому, що власники житла, від'їжджаючи зі свого будинку на певний час, пропонують пожити в ньому практично безплатно іншим людям – натомість вони отримують можливість так само пожити певний час у чужому будинку.

Як працює обмін житлом

Як пише Bloomberg, пропонувати свій будинок в обмін на проживання в чужому – далеко не нова концепція, але цей сегмент туристичної індустрії, який часто не береться до уваги, процвітає на тлі високої інфляції, нормалізації віддаленої роботи та стрімкого зростання цін у готелях. Цій тенденції також сприяють зростаюче невдоволення короткостроковою орендою і посилення регулювання здачі в оренду будинків у великих містах.

Відео дня

Так, усі чотири компанії з обміну будинками – Kindred, ThirdHome, HomeExchange і Behomm, з якими зв'язалося видання, повідомили про двозначне або тризначне зростання у 2023 році порівняно з попереднім роком.

Наприклад, платформа Kindred із членством тільки за запрошенням і доступом до 30 тисяч будинків у 100 містах, заснована лише 2022 року, у 2023 році збільшила обсяг обміну будинками на 800% порівняно з минулим роком.

Тим часом, HomeExchange, заснована ще 1992 року, яка налічує понад 170 тисяч членів у 140 країнах, у 2023 році показала зростання кількості обмінів житлом на 53%, тоді як платформа ThirdHome, розрахована винятково на власників елітної нерухомості за ціною від 500 тисяч доларів (17,5 тисяч будинків у 100 країнах), за минулий рік наростила кількість членів на 41%, а обсяг обмінів – на 16%.

Підводні камені

Багато мандрівників уникають обміну житлом, оскільки вважають його непривабливим варіантом для мандрівників з обмеженим бюджетом через ризик пошкодження майна. Утім, експерти заспокоюють, що цю проблему вирішує надійна перевірка учасників обміну.

Behomm, як і три інші компанії, наполягають на тому, що, крім інших заходів безпеки, вони приділяють увагу перевірці кожного учасника: від документів, що засвідчують особу, до домашніх фотографій.

Зрозуміло, люди, які часто змінюються, можуть пошкодити житло – наприклад, пролити вино на дизайнерський диван або поставити електричний чайник на плиту, – але, як правило, ці проблеми швидко вирішуються. Значно більший ризик під час обміну – це великі матеріальні збитки або тілесні ушкодження, поки гість доглядає за будинком.

Щоб убезпечити власників будинків, багато платформ обміну будинками пропонують їм захист, покриваючи збитки від 100 тисяч доларів на Kindred до 5 мільйонів доларів на ThirdHome. Деякі домовласники також включають у свої поліси страхування покриття збитків, завданих третіми особами.

Особистий досвід туристів

Американка Емі Фроліх та її дружина Марла здають на Airbnb свій будинок із чотирма спальнями в Айові з 2015 року. Однак у ті тижні, коли його не здають в оренду, вони відкривають його для безоплатного обміну через HomeExchange – онлайн-сервіс для подорожей, на який вони натрапили три роки тому, що дає їм змогу використовувати своє житло для безоплатного проживання в іншому місці.

"Ми щойно жили за обміном у будинку недалеко від Глазго в Шотландії. Ця чудова пара, Клер і Майкл, зустріла нас біля дверей із домашнім хлібом, який вона щойно витягнула з духовки", – розповіла Емі в інтерв'ю Bloomberg наступного дня після завершення свого перебування.

За її словами, господарі не змогли звільнити житло в обумовлені дати, але запропонували парі лофт із головною спальнею та ванною кімнатою. Натомість вони зможуть залишитися в будинку Фроліх у майбутньому, коли захочуть. "Це набагато більше, ніж просто грошова вартість. Ми поїхали як друзі на все життя", – додала Емі.

Проте обмін будинками може виявитися непростим – пошук житла для обміну в обраному місці може зайняти багато часу, а доступність далеко не гарантована.

"Напевно, я витратила три години, просто надсилаючи запити", – розповіла Марла Фреліх про свої пошуки житла в Шотландії.

Зі свого боку американка Рейчел Ліпсон стверджує, що її сім'я з чотирьох осіб заощадила десятки тисяч доларів відтоді, як почала міняти свій будинок у Брукліні, Нью-Йорк, у 2022 році. Вона використовує платформу обміну будинками Behomm, що базується в Барселоні, доступну тільки за запрошенням, яка стягує річний членський внесок 380 євро і орієнтована на будинки творчих людей і любителів дизайну.

Спочатку жінка побоювалася використовувати подібну платформу, оскільки ідея пускати у свій дім чужих людей викликала у неї хвилювання, проте в підсумку вона залишилася задоволена досвідом. Наразі її сім'я вже обмінялася будинками з людьми в 16 містах, включно з Парижем (Франція), Монреалем (Канада), Пунта-Каною (Домініканська Республіка), Канкуном (Мексика) і Рейк'явіком (Ісландія).

"Деякі з цих будинків неможливо здати в оренду. І це все одно, що зупинитися в друга, поки його немає в місті. Ви справді знайомитеся з людьми, і це досвід, якого в мене ніколи не було ні з Airbnb, ні з готелями. Це справді щось особливе", – поділилася враженнями Рейчел.

Тим часом, платформа Airbnb заперечує, що її привабливість знизилася через новий тренд з обміну будинками. "Завдяки більш ніж 7,7 мільйонам оголошень і більш ніж 1,5 мільярдам гостей, які прибули майже в усі країни світу, ми вважаємо, що даємо мандрівникам можливість познайомитися з місцевими громадами в набагато більшій кількості місць, ніж будь-який інший туристичний сайт, забезпечуючи водночас важливі заходи безпеки, що допомагають захистити їхню поїздку", – сказав представник компанії.

Як повідомляв УНІАН, раніше туристам розповіли, де дешевше зупинятися у відпустці – у готелях чи житлі на Airbnb. Результати дослідження здивували навіть досвідчених мандрівників.

Вас також можуть зацікавити новини:

Читайте свіжі новини туризму, шукайте ідеї для подорожей і дивіться мальовничі фото з усього світу на Телеграм-канал УНІАН.Туризм.