Через кілька днів після широкомасштабного вторгнення Росії в Україну український парламент ухвалив закон "Про забезпечення участі цивільних осіб у захисті України". А президент його одразу підписав. Цей документ надав цивільним громадянам України, іноземцям та особам без громадянства право в період дії воєнного стану чинити спротив збройній агресії РФ або інших держав, використовуючи вогнепальну зброю.

Прийняття закону стало вимушеною та необхідною відповіддю на злочинні дії окупантів: захоплення мирних громадян, обстріли українських міст, лікарень та дитячих садків, масові вбивства мирного населення, мародерство.

Нагадаю, що цивільні особи можуть застосовувати зброю і не несуть відповідальності у разі: 

Відео дня

•    відбиття нападу або попередження загрози нападу на об’єкти, що охороняються;

•    звільнення заручників чи військовополонених, захоплених військових або цивільних об’єктів, перешкоджання такому захопленню;

•    знищення зброї, бойової техніки, транспортних чи технічних засобів, які перебувають у користуванні людей, причетних до збройної агресії;

•    захисту цивільних або об’єктів від нападу;

•    запобігання чи припинення діяльності, затримання, роззброєння або знешкодження людей, причетних до збройної агресії;

•    припинення дій людей, які вчинили чи вчиняють правопорушення; 

•    припинення дій людей, котрі перешкоджають виконанню законних вимог осіб, залучених до заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії;

•    припинення дій людей, які становлять або можуть становити небезпеку особам, залученим до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі та стримування збройної агресії, чи іншим особам;

•    в інших випадках, визначених наказами Командувача об’єднаних сил.

Про яку вогнепальну зброю йдеться? Мова про власну зброю: нагородну, спортивну (пістолети, револьвери, гвинтівки, гладкоствольні рушниці), мисливську нарізну, гладкоствольну чи комбіновану. А також про зброю, отриману від уповноваженого органу МВС на підставі рішення керівника та письмової заяви цивільної особи.

При цьому вогнепальна зброя не видається: неповнолітнім, недієздатним або з обмеженою дієздатністю, притягнутим два чи більше разів протягом року до адміністративної відповідальності за цілий перелік правопорушень. Серед них, зокрема, вчинення дрібного хуліганства, стрільба зі зброї в населеннях пунктах, керування транспортними засобами у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння, вчинення домашнього насильства тощо.

Також не можуть отримати зброю ті особи, відносно яких складені повідомлення про підозру, котрі мають непогашені чи незняті судимості за тяжкі або особливо тяжкі злочини, відносно яких протягом року винесені рішення суду про конфіскацію чи вилучення зброї, хто вже отримав вогнепальну зброю відповідно вищеназваного Порядку (окрім випадків її втрати при відсічі збройній агресії та подання відповідної заяви).

До речі, усе це повністю розвіює міфи пропаганди країни-агресора про роздачу зброї злочинцям. 

Вогнепальна зброя не видається: неповнолітнім, недієздатним або з обмеженою дієздатністю

Крім того, громадянину видається довідка на отриману вогнепальну зброю та боєприпаси. В довідці зазначають дату і місце видачі зброї, дані отримувача, вид зброї, її ідентифікаційні номери та орган, який видав зброю. Отримавши зброю, ці громадяни закріплюються за підрозділами поліції або територіальної оборони. Їх залучають до виконання оборонних завдань і забезпечення правопорядку на вулицях.

Варто зазначити, що Нацполіція вилучає зброю у деяких випадках. Наприклад, після самоусунення громадянина від участі у відсічі збройної агресії країни-агресора; зміни місця постійного проживання; неспроможності дати відсіч збройної агресії; після вчинку, що дискредитує особу; вчинення кримінального правопорушення із застосуванням вогнепальної зброї або погрозою його застосування; порушення громадянином громадського порядку, порушення вимог зберігання, обліку, перевезення та використання вогнепальної зброї, вживання заборонених речовин та ін.

Нацполіція вилучає зброю у деяких випадках

Видані вогнепальна зброя та боєприпаси підлягають поверненню протягом 10 днів після припинення або скасування дії воєнного стану.  За порушення цієї вимоги людина нестиме кримінальну відповідальність за незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами (ст. 263 КК України).

Всі ці вимоги покладають на українців цілу низку обов’язків та відповідальності. Проте усі ці заходи своєчасні та доречні в умовах збройної агресії РФ.

Андрій Терещук, радник юридичної фірми "Ілляшев та Партнери"