этот материал доступен на русском

Newsweek: В Польщі зростає ненависть до українців

16:24, 15 березня 2019
Світ
3377 0
У Польщі частішають випадки нападів на українців / фото Zaxid.net

Статистика прокуратури Польщі вказує на те, що за останні два роки кількість злочинів на основі ненависті до українців зросла на 150 випадків. Але це дуже занижені дані. Польський омбудсмен, провівши в цій сфері дослідження, з’ясував, що повідомляють про напади лише 5% жертв. І лише в Малопольському воєводстві громадяни України понад 44 тисяч разів страждали від атак.

Про це пише польське видання Newsweek, яке пропонує для початку розглянути дані прокуратури. За словами слідчих, важко говорити про спалах агресії проти представників інших національностей.

Читайте такожForeign Policy: Історичні суперечки з Україною зближують Польщу з Кремлем

«Злочинність в Польщі зростає загалом, тому не дивно, що зростає і кількість нападів через ненависть», - сказав виданню представник прокуратури, додавши, що у відсотковому відношенні в країні не багато ксенофобських нападів. Впродовж багатьох років він становить приблизно 0,14% від усіх скоєних в Польщі злочинів.

Але навіть офіційні дані самої ж прокуратури свідчать про зростання кількості атак проти українців і мусульман. Якщо у 2015 році було зафіксовано 37 атак проти громадян України, то у 2017-му таких випадків було 190. В прокуратурі списують цей спалах на інтернет.

«У суспільстві зростає розуміння, що таке злочини з такої категорії. Тому люди все частіше повідомляють про них», - сказала директор департаменту досудових проваджень Барбара Своробович.

За її словами, у Польщі все більше людей отримують доступ до інтернету. А саме в мережі часто справа доходить до порушення прав через упередження, релігійну чи етнічну приналежність. Щодо останнього, то в прокуратурі такі порушення поділили на чотири категорії: злочини проти ромів, євреїв, українців і мусульман. І офіційна статистика свідчить, що якщо кількість нападів на ромів і євреїв у Польщі скоротилася, то українці й мусульмани тепер частіше стають жертвами.

Читайте такожGazeta Wyborcza: Українці почали наймати на роботу поляків

Однак, польський омбудсмен вважає, що дані прокуратури – це лише заледве 5% від усіх скоєних злочинів. Тому що постраждалі з тих чи інших причин часто не повідомляють поліцію про насильство. Бюро омбудсмена провело дослідження і спробувало підрахувати кількість проявів вербальної й невербальної агресії, а також інших видів дискримінації, з якими зіштовхувалися українці у Малопольському воєводстві. Для початку на основі даних Міністерства внутрішніх справ Польщі було з’ясовано, скільки українців живе у регіоні. Після цього експерти провели опитування серед українців і вже на цій основі зробили підрахунок кількості випадків ксенофобії проти громадян України. Як виявилося, лише у Малопольському воєводстві могло статися 44,5 тисячі таких злочинів.

У прокуратурі теж визнали, що проблема з ненавистю у Польщі більша, ніж свідчить офіційний реєстр. І зареєстровані в системі правосуддя 1,5 тисячі злочинів – це лише вершина айсберга. Чому так відбувається. Інколи важко визначити, чи злочин був дійсно скоєний на підставі етнічної ненависті.

«Цей пункт дуже погано прописаний. Прокурор повинен, наприклад, призначити філологічну чи релігієзнавчу експертизу, щоб стверджувати, що конкретне формулювання дійсно відповідає опису злочину через ненависть», - сказала Своробович.

Читайте такожRzeczpospolita: Економіка Польщі постраждає через втрату працівників з України

Більше того, багато правопорушень взагалі не класифіковані як такі, що можуть бути скоєні на підставі ксенофобії. Приміром, у Польщі неможливо довести, що знищення майна було здійснене через расизм і ксенофобію порушника. Але є й інші причини, чому в країні фіксують не всі злочини на основі ненависті. Часто жертви й самі не повідомляють про це, тому що, наприклад, живуть в Польщі нелегально. Інколи ж вони мовчать, тому що працюють без належного дозволу. Інколи ж потерпілі кажуть, що не повідомили про напад, тому що не довіряють поліції й не знають процедур. З’являються і відповіді на зразок «працюю тут, живу тут, поляки мене прийняли, навіщо мені скаржитися на один єдиний випадок».

Дослідження бюро омбудсмена Польщі виявило, що найчастішою причиною дискримінації в країні стало етнічне чи національне походження.

«На це поскаржилися 49% опитаних», - сказала експерт Магдалена Куруш.

У 2015 році було 35% таких атак, а у 2016 – вже 44%. Як реагують на це самі жертви? Більше половини українців сказали, що уникають розмов українською мовою в громадських місцях. Більше третини мусульман не одягаються так, як того вимагає їхня релігія. Агресія має також психологічні наслідки. 18% українців зізналися, що мали серйозні проблеми з депресією. Про це ж говорили й мусульмани.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
IноЗМI
телеграм-канал перекладів зарубіжної преси
Читати в Telegram