Москва не знає, чи її вакцина від COVID-19 спрацює / REUTERS

Президент Володимир Путін заявив, що його уряд схвалив вакцину і вже цього місяця почне робити щеплення вчителям і медикам. А вже восени почнеться масова вакцинація. Але, як пише New York Times,  ефективність і безпечність російського препарату не підтверджена доказами, які були б зібрані під час третьої фази випробувань. Рішення почати його використання без таких доказів, швидше за все, ускладнить боротьбу з COVID-19 в Росії, а не допоможе їй.

"Вакцина працює досить ефективно, дає стабільний імунітет і, я повторюю, пройшла через всі необхідні тести", - сказав Путін під час зустрічі з урядом.

Читайте такожNature: Якою пандемія коронавірусу буде в 2021 році?

Та, зважаючи на доступні обмежені дані про російську вакцину, у нього немає підстав для таких заяв. Вакцина, наскільки відомо, пройшла лише через початкові стадії випробувань. І її дані не доступні для незалежної наукової оцінки. Згідно з інформацією російської Асоціації організації з клінічних випробувань, менше 100 людей отримали вакцину станом на початок серпня.

Людська імунна система надзвичайно складна. І у різних людей вона сильно відрізняється в залежності від віку й багатьох інших факторів. Тож люди можуть переживати ціли спектр реакцій на одну і ту ж вакцину. Деякі щеплення можуть спрацювати для одних груп населення і нашкодити іншим. Сигнали про безпечність препаратів не завжди очевидні чи одразу помітні під час випробувань. У рідкісних випадках вакцини можуть змусити імунну систему людей відреагувати з надмірною реакцією. Це може призвести до початку тяжкої форми хвороби, проти якої вакцина нібито повинна захищати.

Без врахування цих надзвичайно важливих нюансів, Росія йде на великий ризик, не знаючи на певне, чи вакцина працює безпечно. Потрібна велика кількість даних від тисяч людей, зібрана в умовах реального світу, щоб перевірити, чи щеплення дійсно захищає.

Читайте такожBloomberg: В Росії чиновники й олігархи раніше інших отримали експериментальну вакцину від COVID-19

Можливо російські вчені мають хороші тваринні моделі або лабораторні дані, зібрані в ранніх добровольців. Вони не розкривають деталей. Але такі дані не зробили б ситуацію кращою. У вчених за плечами менше року досвіду роботи з новим коронавірусом і ще менше з імунною реакцію на COVID-19.

Путін сказав, що одна з його дочок прийняла дозу російської вакцини. І в неї одразу ж виявили високий рівень антитіл. Але на даному етапі науково процесу поява антитіл не підтверджує, що вакцина ефективна. Не важко помітити, чому уряд Путіна готовий зробити ставку на неперевірену вакцину. Якщо вона спрацює, країна зможе повернутися до нормального життя швидше. А перемога в гонці вакцин зможе покращити репутацію Путіна вдома і за кордоном. Але потенціал провалу цієї ставки надзвичайно високий. І ціною можуть стати життя людей.

Читайте такожУ ВООЗ підрахували, скільки коштуватиме глобальна вакцинація проти коронавірусу

Якщо вакцина дасть мінімальний, тимчасовий чи нерівномірний захист від COVID-19, це може змусити російський народ відчувати фальшиву захищеність. Росіяни можуть сприйняти щеплення як дозвіл поводитися так, ніби вірус зник. Через це COVID-19 почне поширюватися ще швидше, ніж за інших обставин. Якщо це станеться або якщо від вакцини у людей з’являться побічні ефекти, це підірве довіру до уряду і до щеплень в цілому.

Вакцини проти коронавірусу: що відомо станом на 12 серпня?

Читайте новини світу і переклади зарубіжної преси на каналі УНІАН ІноЗМІ