Західний світ програє новій вісі тоталітарних держав / фото ua.depositphotos.com

Небезпека, яку становить для вільного світу нова вісь тоталітарних держав, є найбільшою з тих, з якими світ стикався після закінчення холодної війни. Вона зростає у всіх на очах, але лідери Заходу роблять все можливе, щоб цю загрозу применшити.

Про це у своїй колонці для The Telegraph пише британський парламентар Ієн Дункан Сміт. Він наголошує, що головними членами цієї вісі тоталітарних держав є Китай, Північна Корея, Росія та Іран. Але поряд з ними зростає список тоталітарних попутників – від Сирії та М'янми до деяких країн Перської затоки і значної кількості африканських держав.

"Кожна з цих країн вже має список звинувачень у жорстокості, що викликає жах. Злочини Росії, звичайно, добре відомі, багато з них скоєні в рамках прагнення Володимира Путіна відновити кордони колишнього Радянського Союзу.  Після того, як Кремлю зійшла з рук його агресивна війна проти Грузії в 2008 році, за незаконною анексією Криму в 2014 році послідувало жорстоке і неспровоковане вторгнення в Україну в 2022 році. Внутрішні репресії Путіна проти політичної опозиції та зовнішні кібератаки на Захід посилюють жахливу і загрозливу репутацію його країни як за кордоном, так і всередині країни", – пише він. 

Відео дня

Допомогу Росії надає Пекін, зокрема – в організації поставок зброї з Північної Кореї. Водночас Китай чинить геноцид у Сіньцзяні, систематично знищуючи уйгурський народ. Він розірвав міжнародний договір, китайсько-британську спільну декларацію щодо Гонконгу, і відтоді арештовує та ув'язнює борців за демократію. Крім того, Китай погрожує силою захопити Тайвань і військовою силою окупував острови в Південно-Китайському морі, залякуючи всіх, хто підійде надто близько.

Китай і Росія також тісно співпрацюють з Іраном, пропонуючи не лише постачання зброї, але й стратегічну підтримку. Вони не підтримали Ізраїль після жорстокого вбивства і захоплення в заручники ізраїльських цивільних осіб, скоєного ХАМАСом 7 жовтня 2023 року. 

"Захід фактично перебуває у стані війни з цією віссю тоталітаризму, і сувора реальність полягає в тому, що ми програємо, навіть не усвідомлюючи цього. Після закінчення холодної війни демократія поступово відступає. Зараз, вперше за багато років, більшою кількістю незалежних держав керують автократії. Роль Китаю в цьому процесі має вирішальне значення. Західні уряди масово стимулювали економіку Пекіна і, як наслідок, стали повністю залежними від Китаю щодо величезного спектру товарів. (...) Ми залежимо від цієї загрозливої і жорстокої країни у величезних сферах нашої економіки. Батареї, вітряки, електромобілі, рідкоземельні мінерали - цей список можна продовжувати і продовжувати. Навіть наші університети залежні від грошей китайських студентів.", – наголошує Ієн Дункан Сміт. 

За його словами, зараз посилення тоталітарних держав і бездіяльність Заходу нагадує умиротворення 1930-х років з усіма його наслідками.

"Ні, це не якийсь міфічний "кінець історії", а лише історія, що повторюється", – констатував британський парламентар.  

"Вісь зла": як загрожують світу Китай, КНДР, Іран та Росія

Війна Росії проти України призвела до ще більш тісної співпраці тоталітарних держав між собою. Іран і КНДР постачають Москві зброю для обстрілів українських міст. Китай, хоча Пекін і заперечує цей факт, також неодноразово звинувачували у військовій підтримці Росії. 

Примітно, що Китай продовжує погрожувати захопити Тайвань. Нещодавно лідер Китаю Сі Цзіньпін заявив голові Єврокомісії Урсулі фон дер Ляєн, що США намагаються спонукати КНР напасти на Тайвань.

Крім того, Китай на чверть збільшив ядерний арсенал за рік. За оцінкою SIPRI, за минулий рік розмір ядерного арсеналу КНР зріс із 410 боєголовок до 500, і очікується, що він продовжить зростати.

Своєю чергою, КНДР продовжує випробовувати балістичні ракети, випускаючи їх в напрямку Японії. Пхеньян також неодноразово відправляв у бік Південнної кореї повітряні кульки зі сміттям. 

А 18 червня десятки військових КНДР ненадовго перейшли на територію Південної Кореї. Було здійснено попереджувальні постріли.

Вас також можуть зацікавити новини: