Законопроекти щодо введення податку на відходи упаковки повинні бути доопрацьовані - експерт

14:10, 12 липня 2016
Сміття
197 0

Нещодавно зареєстровані у Верховній Раді депутатські законопроекти, які передбачають, зокрема, введення податку на відходи упаковки, повинні бути доопрацьовані парламентаріями, оскільки не гарантують безумовної реалізації європейського принципу розширеної відповідальності виробника.

Фото УНИАН

Цей принцип, на якому базуються відповідні закони більшості європейських країн, сприяє захисту навколишнього середовища і передбачає роздільний збір відходів і переробку відходів упаковки за рахунок виробників товарів в упаковці.

Читайте такожЗаконопроект про упаковку стимулює громадян до роздільного збирання відходів – депутат

Про це йдеться в дослідженні експерта з питань екологічної політики Інституту суспільно-економічних досліджень Тетяни Тевкун.

У дослідженні були проаналізовані законопроекти №4838 «Про відходи», №4835 «Про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання використання побутових відходів як альтернативного джерела енергії», №4836 «Про внесення змін до Податкового кодексу (щодо оподаткування розміщення побутових відходів)» та №4837 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу (щодо використання деяких видів екологічного податку)». «Рекомендація аналітичного центру ІСЕД – всі проекти направити на доопрацювання», - йдеться в дослідженні.

Зокрема, аналізуючи законопроект №4838 «Про відходи», Тевкун зазначила, що в ньому відсутні механізми впровадження розширеної відповідальності виробника, контролю за її виконанням та притягнення до відповідальності за невиконання.

Експерт вказала на те, що в даний документ слід додати пункти про норми повторного використання та переробки відходів, і про строки їх виконання згідно з "Директивою ЄС про відходи", відповідно до якої до 2020 року передбачається збільшити до 50% норму повторного використання таких відходів домогосподарств як скло, папір, метал, пластик.

Крім того, у дослідженні говориться, що законопроект слід доповнити положенням про обов'язки споживачів товарів дотримуватися принципу роздільного сортування відходів.

Також, на думку Тевкун, законопроект №4836 про впровадження податку на відходи упаковки створює передумови для зловживань при сплаті податку і перешкоджає розвитку конкурентного середовища.

Як повідомляв УНІАН, Американська торгова палата в Україні, Європейська бізнес-асоціація, Спілка молочних підприємств України, Всеукраїнська аграрна рада, інші профільні асоціації виступили проти пакету депутатських законопроектів, які передбачають введення нового податку на відходи упаковки, який повинні сплачувати виробники товару в упаковці.

На думку бізнесу, даний податок призведе до зростання цін і додаткових витрат споживачів товарів, оскільки виробники товарів в упаковці будуть змушені компенсувати свої фінансові витрати. За попередніми підрахунками експертів, ціна споживчого кошика среднестатистичекой сім'ї зросте на 640 грн тільки за рахунок сплати податку на упаковку.

Разом з тим, бізнес-асоціації підтримують альтернативний законопроект № 4028 «Про упаковку та відходи упаковки», що передбачає створення апробованої в європейських країнах систему розширеної відповідальності виробників за роздільний збір відходів, їх вивезення, переробку та утилізацію.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter