У "Тузлівські лимани" завітала зграя фламінго / фото Іван Русєв Facebook

У Національному природному парку "Тузлівські лимани" з півдня прилетіла зграя рожевих фламінго, яких також називають феніксами.

Як повідомив співробітник нацпарку, доктор біологічних наук Іван Русєв, велика зграя рожевих "родзинок" прилетіла вперше у 2024 році

"Вони "досліджують" острівні системи, проводять "рекогносцировку", щоб оцінити можливість гніздування у 2024 році. Рівень води в лиманах зараз високий і такі безпечні для гніздування острови в заповідній зоні нацпарку є. Але кожного дня для фламінго є ризики від війни, оскільки птахи дуже чутливі. Якщо шумове навантаження і фактор неспокою будуть високими, то вони не зможуть відтворитися", - розповів науковець.

За його словами, перші рожеві розвідники у нацпарку з'явились декілька днів тому, а зараз прилетіла вже велика зграя - 58 птахів.

Вчений розповів, що раніше, у 2017 році, фламінго вперше в Україні намагалися сформувати колонію у Херсонської області на озері Чурюк неподалік від Криму, але вивели всього 3-х пташенят та доля їх невідома.

"Вперше птахи - "розвідники" великою зграєю з'явилися у нас у 2021-му. У тому році, коли на основних колоніях фламінго у Туреччині на озері ТУЗ була загибель великої кількості пташенят і дорослих птахів. І ми тоді прогнозували, що вони скоро обов'язково загніздяться у нас", - каже Русєв.

Він нагадав, що так й сталося саме під час війни - у квітні 2023 року фенікси з'явилися у нацпарку, а в травні одразу вибрали місце для гніздування на узбережжі лиману Бурнас біля села Базар'янка. Там гніздування було невдалим: постійно з'являлися дітлахи, вночі браконьєри, багато свійських собак - все це, попри збудовані птахами 270 гнізд, змусило залишити це небезпечне місце. Але птахи знайшли нове місце - наприкінці червня вони загніздилися в дуже цікавому місці нацпарку - на межі великих Тузлівських лиманів Шагани та Алібей. Йдеться, що тоді вдалося провести захід з кільцювання пташенят.

"В цьому нам допомогли Українське товариство охорони птахів та Український Центр кільцювання птахів. Це великий успіх - "Тузлівські" фламінго під час війни вивели 192 пташенят. До речі, серед дорослих були птахи з кольоровими кільцями з Франції, Туреччини та Іспанії", - розповів Русєв.

Він додав, що днями у заповідник також прилітали декілька зграй рожевих пеліканів - загалом близько 500 птахів було на лиманах Джантшейський, Шагани, Алібей та Бурнас. Частина з них полетіла далі на Північ до інших лиманів Причорномор'я.

За словами Русєва, у заповіднику, на степових і лісових ділянках, вже з’явились і активно квітнуть жовті та сині першоцвіти.

"Вони прикрашають ландшафт своїми кольорами нашого прапора і дають надію на відродження нашої рідної землі… Синенькі рослини – це проліска дволиста - багаторічна трав'яниста рослина,  росте в лісовому масиві нацпарку", - розповів Русєв.

Він зазначає, що пролісок або дволист ще називають "блакитним проліском". Жовтенькі квіти здавна відомі, як "гусяча цибуля" або "зірочки". Їх народна назва - "жовтоцвіт", "жовтий пролісок", "гусятник", "пташина цибуля".

В Україну прилетіли перші фламінго

Першу появу рожевих фламінго у Національному природному парку "Тузлівські лимани" (Одещина) фіксували ще минулого тижня. Тоді про подію також повідомив співробітник нацпарку, доктор біологічних наук Іван Русєв.

Він пояснив, чому їх можна вважати "розвідниками". За словами вченого, птахи будуть передавати інформацію своїм родичам щодо можливості гніздування у заповіднику на Одещині після того, як проаналізують там відповідні умови.

Вас також можуть зацікавити новини: