Директор ГМК-Центр Станіслав Зінченко / фото УНІАН, В'ячеслав Ратинський

Українська металургія опинилась у критичному становищі через заблоковані порти. Це не дозволяє диверсифікувати експорт металопродукції.

Про це заявив директор ГМК-Центр Станіслав Зінченко. 

За його словами, на становище української металургії потрібно дивитися ширше - у комплексі із становищем ГМК в Євросоюзі, адже до війни Україна експортувала саме до ЄС 45% своєї продукції. 

Відео дня

"Євроринок – наш основний клієнт. Наразі, через енергетичні, геополітичні і циклічно-виробничі причини металургія в Євросоюзі також скоротилася на 10%, вона продовжує кожного дня закривати підприємства. Раніше, маючи доступ до морських портів, ми могли постачати руду, металопрокат і т.д. в 120-150 країн світу. Зараз такої можливості диверсифікувати експорт немає. Він  обмежений пропускною здатністю УЗ. При цьому  внутрішній попит на стальну продукцію впав на 80-90%", - відзначив експерт.

Нагадаємо, Україна підписала так звану Зернову угоду, якою було розблоковано експорт українського зерна. Це дозволило зупинити падіння національної валюти. Для подальшого укріплення гривні та стабілізації української економіки необхідно терміново розблокувати порти для експорту металу та руди. Україна раніше вже закликала міжнародних партнерів поширити угоду про "зерновий коридор" на інші товари, зокрема на метал.

АТ "Укрзалізниця" в серпні 2022 року скоротила експортні перевезення залізної та марганцевої руди на 10,7% в порівнянні з попереднім місяцем (до 1,4 млн т.), чорних металів на 11% у порівнянні з попереднім місяцем (до 275 тис. т.). У порівнянні із серпнем 2021 року перевезення руди скоротилися в 2,5 рази, металопродукції - в 5,2 разів.