Відновлення України: ризики та успішні кейси

За оцінкою звіту RDNA-3, у 2024 році Україна потребуватиме ще $9,5 млрд на швидке відновлення. Про це повідомило Міністерство фінансів за результатами дискусійної панелі з питань відновлення України, що відбулася в межах Конференції Invisso в Лондоні.

Переважна більшість коштів, на які розраховує наша країна – донорські, адже більша частина Держбюджету йде на потреби оборони.

Західні партнери готові фінансувати проєкти розвитку, але вони категорично не бажають, щоб кошти європейських та американських платників податків потрапляли до кишень деяких нечистих на руку українських чиновників та пов'язаних з ними підрядників. І якщо черговий аудит підтвердить зловживання за цим напрямком – наслідки можуть бути ще більш неприємними для України, ніж міжнародний резонанс від "яйцягейту". Тоді, нагадаємо, реалізована постачальниками Міноборони корупційна схема ледь не призвела до зриву процесу надання військової допомоги з боку союзників.

Відео дня

Маркерним у нинішній ситуації має бути максимально прозоре використання отриманих грошей, готовність розпорядників коштів до повної перевірки цільового характеру їх використання, відкритість до співпраці за цим напрямком як зі ЗМІ, так і з громадським сектором.

З огляду на це, позитивним є приклад керівництва Київської області, очільник якої Руслан Кравченко звернувся до обласної прокуратури з проханням перевірити інформацію про 14 млн грн збитків під час будівництва доріг та соціальних закладів в області. Як ідеться в дописі Кравченка у фейсбуці, ці роботи тривали упродовж 2019-2021 років, тобто – ще до повномасштабного вторгнення.

"Попри те, що виявлені порушення стосуються періоду до того, як я очолив Київську обласну державну адміністрацію, звернувся до прокуратури із заявою про вчинення кримінального правопорушення у порядку ст. 214 КПК України. Прокуратура має всебічно перевірити факти викладені у документах ДАСУ та, у разі їх підтвердження, притягнути винних до відповідальності. Йдеться як про підрядників, так і про колишніх працівників ДРР", – йдеться в дописі очільника Київської області.

За даними голови Київської ОВА йдеться про завищення на 10 млн грн вартості та обсягу робіт, послуг, цін на матеріали, кількості використаних будматеріалів підрядними організаціями під час капітального ремонту доріг. Крім того, 4 млн грн "зникли" на об'єктах соціальної інфраструктури, зокрема, садочках, басейнах, лікарні.

Отже, керівництво Київщини чітко дає зрозуміти і підрядникам, і потенційним інвесторам, що жодна гривня, спрямована на відбудову України, не буде витрачена на сумнівні проєкти за завищеною вартістю робіт.

Показово, що подібна ініціатива йде від обласної влади, а не є наслідком директив з центру. Якщо таку практику буде візьмуть на озброєння й в інших регіонах України, то це не лише посилюватиме переконання, що країна чітко встала на шлях подолання корупції, а й збільшуватиме кількість інвесторів, бажаючих взяти участь у відновлення зруйнованих об’єктів та будівництві нових.