У Великій Британії пацієнт, хворий на рак легенів, Януш Рач став першою людиною, яка випробувала нову терапію, що може принципово змінити підхід до лікування цього захворювання.
Терапія полягає в індивідуальній вакцині, яка навчає імунну систему конкретного пацієнта боротися з хворобою, знищуючи ракові клітини, пише Бі-бі-сі. В основі принципу роботи вакцини лежить та сама технологія матричної РНК, яка вперше була успішно випробувана під час пандемії коронавірусу.
Перший етап клінічних випробувань будь-яких ліків завжди перевіряє безпеку препарату і Януш сам погодився випробувати нову вакцину на собі. Загалом учені наберуть 130 таких волонтерів, як Януш. А спостерігати за ними будуть паралельно понад 30 дослідницьких центрів у семи країнах.
Лікування має бути спрямоване на знищення саме ракових клітин, а не здорових, що, як сподіваються вчені, зменшить побічні ефекти.
Вакцина містить інформацію про кілька маркерів, знайдених на поверхні ракових клітин легень, щоб навчити імунну систему пацієнта, що саме потрібно шукати і що вбивати.
Експерти вважають, що вакцина BNT116, створена німецькою біотехнологічною компанією BioNTech, може принципово змінити підхід до лікування цього виду раку. "За допомогою мРНК-вакцини ми сподіваємося почати нову еру в лікуванні раку легенів", - прокоментував куратор британської частини клінічних випробувань, професор UCL онколог Сеу Мін Лі.
"Сподіваємося, що разом із нинішнім стандартним лікуванням - імунотерапією та хіміотерапією - ми зможемо додатково забезпечити ще й імунний поштовх", - додав учений.
У свою чергу Януш Рач сказав, що не проти випробувати нову терапію: "Я сподіваюся, вона забезпечить захист від ракових клітин. Але ще я подумав, що моя участь у цьому дослідженні може допомогти іншим людям у майбутньому і призведе до того, що зрештою терапія стане доступнішою".
"Я сам займаюся наукою і знаю, що розвиватися вона може тільки за рахунок того, що є люди на кшталт мене, які погоджуються брати участь у таких програмах", - пояснив він.
Ознаки та симптоми раку легенів
Рак легенів - найсмертоносніша форма онкологічних захворювань у світі. На ранніх стадіях у хворого немає жодних ознак або симптомів онкологічного процесу, який розпочався.
Однак лікарі радять звертати особливу увагу на:
- кашель, що не минає тижнями;
- тривалий кашель, який із часом посилюється;
- хронічні інфекції (тобто запальні процеси) в грудній клітці;
- кашель із кров'ю.
І якщо спостерігається хоч один із цих симптомів, потрібно негайно йти до лікаря.