Повторне зараження коронавірусом не таке страшне, як здається / REUTERS

Вчені в Гонконгу повідомили про перший підтверджений випадок повторного зараження коронавірусом. Їхні висновки спираються на дані генетичного секвенування зразків, взятих у 33-річного чоловіка. Він заразився спочатку в березні, а потім ще раз в серпні 2020 року.

Читайте такожBloomberg: Жоден карантин не протримається довго без ліків від COVID-19Звісно, багато людей стривожені тим, як такі новини можуть вплинути на шанси закінчити нинішню пандемію. Але є вагомі причини не хвилюватися. Про це на сторінках The Guardian пише старший лектор з вірусної імунології Університету Бірмінгему Заніа Стаматакі.

За майже 9 місяців після першого зараження новим коронавірусом було дуже мало доказів повторного зараження. Однак, вірусологи розуміють, що така можливість загалом поширена. А імунологи тяжко працюють, щоб з'ясувати, як довго захисний імунітет буде зберігатися після одужання пацієнтів. Втім, до цього часу повідомлення про повторне зараження не були підкріплені даними спеціальних аналізів. Однак, випадки зараження вдруге цілком очікувані. І вони не повинні стати причиною паніки.

Негостинні господарі

Наше тіло не стає непроникним для вірусів, коли ми одужуємо. Натомість в багатьох випадках воно стає "негостинним господарем". Після одужання людське тіло все одно виробляє клітини звичного типу, такі як, наприклад, клітини дихальних шляхів. Віруси все одно можуть проникати в них, щоб почати розмножуватися. Ці клітини-жертви не проходять через якісь великі зміни, які б зробили зараження неможливим у майбутньому.

Читайте такожReuters: Потенційної вакцини проти коронавірусу вистачить на 5-10 роківАле якщо антитіла й клітини "пам'яті" (B- і T-клітини) збережуться після останнього контакту з вірусом, його нова атака буде, швидше за все, короткою. Зараження буде придушене раніше, ніж господар постраждає чи й взагалі помітить його. Схоже, саме це й відбулося з пацієнтом в Гонконгу. Під час другого зараження коронавірусом у нього не з'явилися симптоми. А вірус виявили під час рутинної перевірки в аеропорту. Чи дізнався б він, що хворий, якби не подорожував? Може й ні.

Важливіше питання в тому, чи був розносив він COVID-19 під час свого другого зараження без симптомів. Все більше доказів свідчать, що пацієнти без симптомів можуть інфікувати інших. Саме тому медики радять носити маски і дотримуватися дистанціювання, щоб уникнути поширення COVID-19 серед інших людей.

Як потрібно сприймати новини про людей, які заразилися вдруге?

Існує три потенційних наслідки повторного зараження схожими вірусами. Згідно з першим сценарієм, симптоми будуть гіршими, а хвороба - більш тяжкою. Другий сценарій говорить, що симптоми будуть такими ж, як і першого разу, а третій - що симптоми будуть м'якшими або ж захворювання взагалі не почнеться.

Перший зі сценаріїв називають посиленням хвороби. Він спостерігається, коли люди зіштовхуються з одним і тим же штамом вірусу, наприклад, денге. Але немає жодних доказів, які б говорили, що щось подібне відбувається у випадку нового коронавірусу. Нічого такого не спостерігалося в жодному з 23 підтверджених випадків повторного зараження у світі.

Читайте такожBusiness Insider: Вчені встановили, хто найбільше поширює коронавірусДругий сценарій, коли пацієнт страждає від однієї хвороби двічі, говорить, що імунна пам'ять до вірусу не формується. А отже організм не може захиститися від нього. Таке трапляється, коли перше зараження вдається побороти без залучення Т-клітин. Вистачає реакції й інших імунних механізмів, щоб взяти інфекцію під контроль.

Якщо ж друге зараження призводить до м'якшого захворювання, це свідчить, що антитіла й імунна пам'ять B- і T-клітин сформувалися. І вони зберігаються досить довго, щоб змінити хід подій під час другого контакту з вірусом. Зважаючи на дуже різну реакцію T-клітин і антитіл у різних пацієнтів з COVID-19, вчені допускають, що у людей може сформуватися неоднаково ефективний захист.

Звісно, це може мати наслідки для потенціалу й тривалості так званого колективного імунітету. Він виникає, коли у достатньої кількості людей з'являється імунітет до коронавірусу, який захищає від повторного зараження. Вакцинація грає критичну роль в формуванні й підтримці такого колективного захисту в довгостроковій перспективі. Щеплення можуть сформувати більш потужну й довготривалу імунну реакцію в порівнянні з природним зараженням. Саме тому вчені не були здивовані, коли дізналися про випадки повторного інфікування. Відсутність симптомів у пацієнта з Гонконгу - це насправді хороші новини.

Що відомо про повторне зараження коронавірусом?

Читайте новини світу і переклади зарубіжної преси на каналі УНІАН ІноЗМІ