Науковці знайшли спосіб знищувати клітини раку без хіміотерапії / фото REUTERS

Науковцям з Сингапуру вдалося розробити новий вид лікування раку. Він такий же ефективний, як і хіміотерапія, але безпечний для здорових клітин.

Під час перших експериментів новий метод терапії виявився ефективним для лікування раку грудей, шлунка і шкіри. Але його можна адаптувати до різних типів пухлин. Про успіх науковців повідомляє прес-служба Наньянського технологічного університету, пише 24 канал.

Читайте такожУчені пообіцяли через рік представити ліки проти раку

Раковим клітинам для виживання і росту необхідні амінокислоти. Якщо змусити їх "голодувати", позбавивши амінокислот або білка, то можна підвищити шанси на одужання. Але не всі пацієнти можуть витримати таку терапію. Адже амінокислоти та білки необхідні для нормального функціонування організму.

Натомість науковцям вдалося використати амінокислотну залежність ракових клітин, але зробити лікування більш безпечним і простим. Для нової терапії використовують наночастинки діоксиду кремнію, покриті незамінною амінокислотою під назвою L-фенілаланін.

L-фенілаланін незамінний для людського організму і надходить в організм лише з раціону. Як і інші амінокислоти, ракові клітини використовують її для зростання і виживання. 

Тож науковці вирішили використовувати L-фенілаланін як приманку для ракових клітин. Ззовні – амінокислота, а всередині – терапевтичний препарат з наночастинок. Після проникнення всередину, наночастинки стимулюють виробництво активних форм кисню, що призводить ракові клітини до самознищення.

Новий вид лікування отримав назву Nano-pPAAM. Його вже протестували на моделях мишей і клітинах людини. Під час цих досліджень наночастинки вбили близько 80% клітин раку грудей, шкіри та шлунку.

Тож за ефективністю Nano-pPAAM такий же ефективний, як і хіміотерапія. Але, на відміну від останньої, нанотерапія не шкодить здоровим клітинам.

"Наша стратегія не передбачає використання будь-яких препаратів і опирається тільки на унікальні властивості наночастинок, які провокують виробництво катастрофічного для раку рівня активних форм кисню", – заявив співавтор дослідження Тан Нгуа Сун.

Окрім того, новий метод лікування дозволить уникнути стійкості, яка іноді виникає при деяких курсах хіміотерапії. Надалі науковці вдосконалюватимуть Nano-pPAAM, аби досягнути ще більшої ефективності. 

Лікування раку: що варто знати

Читайте останні новини України та світу на каналі УНІАН в Telegram