
Справу між українською промислово-будівельною групою "Ковальська" та Антимонопольним комітетом України, що стосується дозволу на купівлю цементних заводів компанією CRH, 22 травня розглядатиме апеляційний суд. Видання The Page пише, що цей юридичний конфлікт уже набув значення, що виходить далеко за межі бізнес-дискусії — йдеться про потенційну шкоду для інвестиційного клімату України.
"Ковальська" намагається через суд скасувати дозвіл Антимонопольного комітету України (АМКУ), який дозволив CRH придбати два цементних заводи в Рівненській і Миколаївській областях у італійської компанії Buzzi. Угоду на суму 100 млн євро було закрито в жовтні 2024 року.
В межах рішення АМКУ інвестор погодився на низку обмежень в роботі з новими активами: створення нової юридичної особи, передача частки незалежному інвестору, дотримання ринкових цін, уникнення злиття даних і управлінських призначень, зобов’язання не зменшувати обсяги виробництва.
"Ковальська", яка ще до закриття угоди відкрито виступала проти її реалізації, пішла до суду. За даними Forbes Ukraine, компанія могла бути зацікавлена в активах, які придбала CRH, — хоча у "Ковальській" це заперечують.
Після того як суд першої інстанції задовольнив позов "Ковальської" про скасування дозволу АМКУ, економісти та бізнес-експерти заговорили про серйозні ризики для інвестпривабливості країни.
Економіст, професор Київської школи економіки та ексміністр економічного розвитку Павло Шеремета вважає, що такі прецеденти формують у західних інвесторів вкрай негативне уявлення про Україну.
The Page пише, що міжнародні компанії можуть побачити в цьому кейсі чіткий сигнал: навіть якщо діяти повністю у правовому полі, виконувати всі вимоги регуляторів і вкладати мільйони — це не гарантує захисту від локального тиску через суди.
Шеремета наголосив, що проблема не лише у втраті довіри. "Вони будуть бачити, що Україна — це якась дика країна. Є ще 200 у світі, куди можна інвестувати, а ви — країна у війні, і ви так ставитеся до іноземних інвестицій", — наводить його слова The Page.
На думку експерта, подібні інциденти не просто відлякують нових інвесторів, а й ставлять під загрозу процес економічної відбудови країни після війни. Замість того, щоб залучати стратегічних партнерів, таких як CRH, Україна ризикує втратити довіру на міжнародному рівні.
Таким чином, рішення апеляційного суду може стати визначальним для майбутнього ділового середовища в країні. Якщо переважить інституційна логіка та верховенство права, це буде позитивним сигналом для зовнішнього капіталу. Якщо ж суд стане на бік приватного інтересу — постраждає не лише один інвестор, а вся країна.