Голова Ради підприємців при Кабінеті Міністрів, народний депутат України Ксенія ЛЯПІНА заявляє про спроби позбавити народних депутатів права робити депутатські запити.

Про це вона заявила сьогодні на прес-конференції в агентстві УНІАН.

За даними К.ЛЯПІНОЇ, у відповідь на її депутатське звернення в Антимонопольний комітет України перевірити діяльність Консорціуму «ЄДАПС» (Єдина державна автоматизована паспортна система), ця приватна компанія подала на неї в суд про захист честі, гідності й ділової репутації і з вимогою спростувати інформацію, викладену в депутатському зверненні. В результаті, 14 серпня Печерський районний суд Києва своєю ухвалою відкрив судове провадження за позовом «ЄДАПС». На думку К.ЛЯПІНОЇ, суд прийняв у провадження безпідставний позов. К.ЛЯПІНА вважає це прецедентом заборони на отримання народними депутатами об`єктивної інформації від державних органів виконавчої влади щодо правових порушень і корупційних дій.

Відео дня

Як сказала К.ЛЯПІНА, вона просила АМК перевірити реалізацію і законність контракту від 10 грудня 2004 року між Міністерством внутрішніх справ України і «ЄДАПС» про створення Автоматизованої системи контролю за виготовленням бланків обліку і звітності. За її словами, приватний консорціум став посередником між державним поліграфічним комбінатом «Україна» і державою, коли комбінат виробляв бланки, а консорціум їх реалізовував. Таким чином, держава втрачала прибуток, при тому, що вартість бланків була завищена. «Йдеться про сотні мільйонів доларів щорічно», - заявила вона.

На думку депутата, позов до неї було подано до суду з тим, щоб припинити розслідування у даній справі. «Ті, хто хотів закрити мені рота, в даному випадку доб`ються абсолютно протилежного ефекту», - заявила вона.

За словами К.ЛЯПІНОЇ, завтра вона має намір звернутися до першого віце-прем`єр-міністра Миколи АЗАРОВА з офіційним листом з проханням розібратися, привести ситуацію у відповідність із законодавством, захистити державне підприємство. «Якщо вже новий уряд задекларував боротьбу з корупцією, то я думаю, що є сенс почати з сфери друкування цінних паперів», - вважає вона.

За даними К.ЛЯПІНОЇ, Консорціум «ЄДАПС» зареєстрований 14 квітня 2004 р. Засновники: Комерційний індустріальний банк (СІВ), ТОВ «СП «Голографія», ТОВ «Знак», ТОВ «Полісервіс», ВАТ «КП ОТІ». Статутний фонд не передбачений. За даними МВС, повідомила вона, реальним власником консорціуму є Юрій СИДОРЕНКО, який втік від переслідування українських правоохоронних органів у Швейцарію, а зараз переховується від швейцарських властей в Арабських Еміратах.

Довідка УНІАН. 14 квітня 2005 року Генеральна прокуратура України порушила кримінальну справу за фактами зловживань службовим становищем і службової недбалості службовими особами Міністерства внутрішніх справ України під час створення Єдиної державної автоматизованої паспортної системи в Україні.

По даним ГПУ, в 2004 році службові особи МВС України, без розірвання вказаного контракту, незаконно провели новий тендер на закупівлю устаткування і технології впровадження ЄДАПС, переможцем якої став Консорціум «ЄДАПС». Всього з державного бюджету впродовж 1997-2004 років на створення Системи переказано комерційним структурам понад 84 млн. грн., проте в даний час вона не створена.

Перед цим, в березні 2005 року Міністерство внутрішніх справ розпочало розслідування на предмет зловживань, які могли виникнути під час виготовлення закордонних паспортів нового зразка. Прес-секретар МВС Микола ФАРТУШНИЙ пояснив розслідування появою указу Президента Віктора ЮЩЕНКО, який припиняє видачу нових паспортів.

Ідея введення нових закордонних паспортів в Україні була продиктована розширенням Євросоюзу на схід і посиленням вимог безпеки тієї структури. Проте в МВС підозрюють, що в ході реалізації цієї ідеї на першому плані могли опинитися чинники матеріальної і політичної зацікавленості.

Право на виготовлення нових паспортів отримав спеціально сформований під цю справу Консорціум «ЄДАПС», до компетенції якого також входило створення Єдиного державного реєстру фізичних осіб.

У 2004 році новий паспорт було затверджено в Єврокомісії і схвалено міжнародною організацією ІКАО, яка об`єднує бази даних і реєстри громадян багатьох країн світу, і Україна презентувала цей документ, першим власником якого став тодішній Президент Леонід КУЧМА.

За офіційними даними, розробка нового документу для подорожей українців за кордон коштувала державному бюджету понад 40 млн. грн.

З початку 2005 року новий закордонний паспорт мав стати загальновживаним, проте в програмі "Закрита зона" на “5-му каналі” МВС звинуватили в тому, що база даних власників нових паспортів використовувалася для фальсифікації виборів Президента-2004, а сам процес виготовлення був непрозорим.

10 березня 2005 року Президент В.ЮЩЕНКО підписав указ № 457/2005 "Про внесення змін в Положення про паспорт громадянина України для виїзду за кордон і визнання такими, що втратили чинність, деяких указів Президента України".

Цим Указом, зокрема, скасовано дію Указів Президента від 30 квітня 2004 року №500 "Про створення Єдиного державного реєстру фізичних осіб" і від 9 грудня 2004 року №1461 "Про внесення змін в Указ Президента від 30 квітня 2004 року №500".