Світан назвав західну зброю, яка може протистояти російським системам РЕБ / Колаж УНІАН, скріншоти

Днями видання The Washington Post опублікувало колонку, в якій з посиланням на високопоставлених українських військових заявило, що значна частина американських високоточних боєприпасів виявилася вразливою для перешкод російських систем радіоелектронної боротьби. Як розповів в інтерв'ю УНІАН військовий експерт, полковник ЗСУ в запасі Роман Світан, така проблема дійсно є.

"GLSDB, ракети М31 для HIMARS, деякі види снарядів, як от Excalibur – усі вони раніше працювали практично без захисту від РЕБ. Тож росіяни знайшли механізми, як втрутитися в їхню роботу. А точніше – в роботу зв'язку цих снарядів із супутниками. У зв’язку з цим точність наведення цих снарядів була зменшена до такого рівня, що просто не було сенсу ними взагалі працювати", - розповів він.

Відповідаючи на питання, чи існують високоточні боєприпаси, які не вразливі до дії РЕБ, Світан зазначив що є озброєння, яке взагалі не пов'язано з системами управління та слідкування зі супутником, тобто без радіоконтакту.

Відео дня

Як один із прикладів він назвав касетні ракети ATACMS M39 дальністю 160 км, які Україна використовує з минулого року.

"У них система наведення інерціальна, їм супутник не потрібен. І, відповідно, проти них взагалі не існує механізмів боротьби РЕБами", - зазначив експерт.

Також він зазначив, що у ракетах AASM "Hammer", які будуть іти в комплекті до літаків F-16, хороша система наведення і на неї майже не впливає російська РЕБ.

Світан зазначив, що майже всі авіабомби, які використовуються для F-16 – нового покоління, з новим обладнанням.

"Наприклад, одна з найпоширеніших – ракета JASSM. У неї система наведення працює по трьох каналах, з контролем за супутниковим зв'язком, з прив'язкою до місцевості та так званою машинною пам'яттю. Простіше кажучи, вона зможе обходити практично всі системи радіоелектронної боротьби росіян", - підкреслив він.

Загалом, за словами експерта, більшість ракет американського виробництва вже можуть це робити. Питання виникають лише до тих ракет, які старі, наприклад ракети М31 для HIMARS, які були створені ще на зорі виникнення GPS-зв'язку. Зараз їх потрібно просто переробити і вони знову стануть актуальними на полі бою.

Західна зброя втрачає ефективність на фронті

Видання The Washington Post писало, що значна частина американських високоточних боєприпасів виявилася вразливою для перешкод російських систем радіоелектронної боротьби. Тож після різкого падіння їхньої ефективності ЗСУ припинили використання певних типів західного озброєння.

Наприклад, рівень успішних влучань високоточних снарядів Excalibur, які відстрілюються з артилерії калібру 155 мм, різко впав протягом кількох місяців — до менш ніж 10%. 

Аналогічні проблеми виникли з високоточними бомбами JDAM, які скидаються з літака. Вже за кілька тижнів після появи на фронті їхня точність різко впала, і бомби почали промахуватися інколи на сотні метрів від цілі.

Вас також можуть зацікавити новини: