REUTERS

Збройні сили Швеції вже п'ятий день шукають у Балтійському морі за 50 кілометрів від Стокгольма ймовірно російський підводний човен. Для цього були задіяні безпрецедентні сили: кораблі, вертольоти, сухопутні війська, пише ТСН.ua.

Розвідувальна операція почалася у п'ятницю, 17 жовтня. За даними шведських ЗМІ, які посилаються на джерела, близькі до розвідувальної операції, російська субмарина зазнала аварії та посилала сигнал лиха. Військові начебто перехопили аварійний радіосигнал до російського військово-морського штабу в Калінінграді на спеціальній частоті, яка використовується РФ у надзвичайних ситуаціях. Спершу російською мовою, згодом - зашифрований.

Читайте такожВійськовий експерт про пошуки підводного човна в Швеції: "рано чи пізно йому потрібно буде спливати"

У ВМС Швеції, які отримують повідомлення про невпізнаний об'єкт у територіальних водах країни та навіть фото від місцевих жителів, припускають, що мова може йти про міні-підводний човен або менше судно. Експерти припускають, що це може бути одна із найновіших російських міні-субмарин "Тритон НН", яка вміщує всього двох підводників, або "Піранья", у якій можуть розміститися 6 осіб.

Міноборони РФ спростовує інформацію про присутність свого судна біля берегів Швеції. Проте Росію видає підозріла поведінка кількох інших її суден. Так, із Фінської затоки у Балтійське море вийшов російський корабель "Професор Логачов" і зі швидкістю близько 18 км/год взяв курс у місце проведення пошуків. Раніше там уже знаходився російський танкер, який прямував з Санкт-Петербурга в Данію, але чомусь несподівано змінив курс і почав дуже дивні маневри в цьому районі.

Зазначимо, що пошук російського підводного човна відбувається на тлі напружених відносин скандинавських та балтійських країн з Росією. Так, минулого місяця Швеція заявила про порушення свого повітряного простору двома військовими літаками РФ, через що Росія отримала від сусідки ноту протесту.

Читайте такожНад Балтійським морем засікли російський літак-розвідник

Загалом, за останній рік Росію не раз "ловили" на порушенні повітряного або водного простору країн. Тож ТСН.ua зібрав такі факти, які стали відомі широкому загалу.

Так, 23 квітня російський винищувач Су-27 впритул переслідував американський розвідник над Охотським морем між Росією та Японією. Того ж дня голландські винищувачі намагалися перехопити два російських бомбардувальника Ту-95, які порушили повітряний простір Нідерландів.

Читайте такожБританські ЗМІ познущалися з масштабних пошуків іноземної субмарини у Швеції

4 липня неподалік від Аляски американські винищувачі перехопили чотири російських бомбардувальники, які увійшли у зону ідентифікації протиповітряної оборони США. Загалом, наприкінці липня - на початку серпня бомбардувальники РФ щонайменше 16 разів вторгалися у північно-західні зони ідентифікації ППО США. Зокрема, два російські бомбардувальники підлітали і до берегів Каліфорнії.

Минулого місяця у тій самій зоні, біля Аляски, військові літаки США перехопили шість російських літаків: два заправника Іл-78, два винищувача Міг-35 та два бомбардувальника "Ведмідь" Ту-95. Наступного день ще два Ту-95 потрапили у поле зору канадських ВПС.

Зазначимо, що ще навесні генерал ВПС США Герберт Карлайл пов'язав зростання військової діяльності Росії в Азіатсько-Тихоокеанському регіоні з конфліктом з Україною, зокрема з анексією Криму.

Також у вересні два бомбардувальника РФ наблизилися до берегів Великобританії, після чого британські ВПС було піднято за тривогою.

Читайте такожУ Міноборони Росії заперечують версію про малу субмарину в шведських водах

А перед тим, наприкінці серпня, вже Японія підняла в небо свої винищувачі для перехоплення стратегічних ракетоносців РФ.

Крім того, у серпні стало відомо, що чотири військові кораблі Росії були помічені у Балтійському морі неподалік від берегів Латвії, а над морем - чотири літаки. За даними Національних збройних сил країни, російські військові літаки, кораблі і підводні човни поблизу латвійських кордонів останнім часом з'являються регулярно.

Варто також згадати, що Росія постійно порушує повітряний кордон з Україною, відправляючи на нашу територію розвідувальні безпілотники та військові вертольоти. Також у серпні в Азовському морі поблизу Маріуполя було виявлено три катери "Мангуст", що належать береговій охороні РФ.