В Ірані офіційно підтвердили загибель президента Ібрагіма Раїсі. Крім нього загинули глава МЗС, губернатор провінції Східний Азербайджан та імам мечеті міста Табриз.

Я думаю, причина - погані погодні умови. Був густий туман, пілот не впорався, гірська місцевість, куди важко дістатися. Коротше, я роблю ставку на класичного "чорного лебедя", а не чиюсь руку чи ногу.

Далі в.о. стане перший віце- Мухаммед Мохбер (прихильник Раїсі, консерватор і один із кураторів російського напряму), а потім, протягом п'ятдесяти днів, вибори президента.

Відео дня

Загалом, я не очікую жодних серйозних потрясінь для іранської політичної системи. Вона досить стійка до подібних речей.

Президент Ірану, формально бувши другою людиною в країні, не мав такого впливу, щоб своєю смертю загрожувати життєздатності держави. Він був главою виконавчої влади, доволі непопулярним і менш амбітним, ніж його попередники.

З іншого боку, Раїсі був важливою фігурою внутрішнього компромісу консервативних фракцій, і його загибель може спровокувати конкуренцію між ними за нового лідера. Також можуть піти вперед і помірковані реформатори, яких за Раїсі засунули на задній план.

Раїсі іноді називали наступником верховного лідера Ірану, аятоли Алі Хаменеї, але останнім часом його кандидатура ставилася під сумнів через непопулярність і ослаблення впливу у внутрішньоапаратній боротьбі. Тож я б не став говорити, що було втрачено мало не майбутнього главу Ірану, без якого тепер системі кінець.

Кандидатів на пост верховного лідера кілька, і процес не буде паралізовано через загибель одного.

Я також не очікую масових протестів опозиційно налаштованих іранців.

Попри всю фрустрацію, емоційний фон не той. Тригерною точкою, скоріше, можуть стати вибори через два місяці або зміна верховного лідера.

Навряд чи щось зміниться у відносинах РФ та Ірану. Принаймні, якщо президентом залишиться консерватор.

Ситуативне партнерство Росії та Ірану підв'язане не стільки до однієї особистості, скільки до міжнародної обстановки, поганих відносин із Заходом і тісних зв'язків на різних рівнях. Тому, смерть президента Ірану навряд чи на нас якось позначиться.

Хто може стати новим президентом?

Якщо брати консервативний табір, то виборче поле можуть підчистити для спікера парламенту Мухаммеда Багера Галібафа, який балотувався у президенти у 2017 і 2021 роках, і є важковаговиком у цій фракції. Також є не менш сильний мер Тегерана Аліреза Закані.

Якщо уявити, що еліти захочуть скористатися загибеллю Раїсі та перезавантажити відносини із Заходом і іранським суспільством через повернення поміркованих реформаторів, то тут сильною кандидатурою може бути колишній глава МЗС Мухаммед Джавад Заріф (один із авторів "ядерної угоди" 2015 року зі США). Менш популярним, але не менш впливовим у середовищі поміркованих, є колишній спікер парламенту Алі Ларіджані (його не допустили до виборів 2021 року).

Ілія Куса, аналітик-міжнародник, експерт з питань Близького Сходу аналітичного центру "Український інститут майбутнього"