Ідею Макрона і Меркель про Саміт ЄС-РФ не підтримали \ фото REUTERS

Лідери країн Євросоюзу відмовилися від ідеї зустрічі з російським президентом Володимиром Путіним, несподівано запропонованої Німеччиною і Францією перед початком саміту ЄС у Брюсселі .

"Зустрічі з Росією на рівні європейських лідерів не буде. Ми бачимо, як наші відносини з Росією погіршуються, бачимо агресивну поведінку Росії", - сказав після закінчення першого дня саміту президент Литви Гітанас Науседа.

За його словами, говорити про зустріч з Путіним занадто рано, оскільки будь-яких радикальних змін у поведінці Росії поки не спостерігається.

Як заявила канцлер Німеччини Ангела Меркель, країни не змогли погодитися, що негайна зустріч лідерів необхідна. Вона додала, що Євросоюз поки буде шукати інші формати взаємодії з Росією, і підкреслила, що дискусія лідерів Блоку з цього питання була непростою.

Проти ідеї зустрічі з Путіним виступили десять європейських лідерів, головним чином представники країн Східної Європи.

"Особисто я хотіла б якогось більш сміливого кроку, але і це непогано, і ми продовжимо працювати", - сказала Меркель.

Тим не менш, Європейські керівники висловилися за взаємодію з Москвою з питань, що становлять інтерес для Євросоюзу. Серед них - питання охорони здоров'я, клімату та екології, а також окремих зовнішньополітичних питань, включаючи Сирію, Лівію та іранську ядерну угоду.

Читайте такожМеркель закликала ЄС налагодити "прямий контакт" з Путіним

Серед іншого лідери ЄС доручили Єврокомісії та главі європейської дипломатії Жозепу Боррелю розробити пропозиції щодо підтримки російського громадянського суспільства.

Пропозиція Франції та Німеччини відновити саміти ЄС-Росія

Перед самим початком саміту Німеччина і Франція несподівано для решти країн Союзу і керівництва ЄС виступили з ініціативою, суть якої - запропонувати Кремлю "пряник" у вигляді відновлення регулярних самітів ЄС-Росія і одночасно пригрозити "батогом" у вигляді нових санкцій.

Ця ідея, однак, зустріла рішучу відсіч - насамперед з боку сусідніх з Росією країн ЄС.

Ідея відновити цей канал у формі самітів з'явилася у канцлера Німеччини Ангели Меркель і президента Франції Емманюеля Макрона після зустрічі президента США Джо Байдена з Володимиром Путіним в середині червня в Женеві.

"Я вважаю, що Євросоюз теж повинен налагодити прямий контакт з Росією і російським президентом. Того, що з ним говорить президент США, недостатньо", - сказала канцлер Німеччини Ангела Меркель, виступаючи перед самітом у Бундестазі.

І Меркель, і Макрон, захищаючи свою пропозицію про саміти з Путіним, доводили, що це буде не згода з політикою Росії, а просто канал спілкування.

"ЄС буде вимогливий, тому що ми не відмовимося від наших цінностей", - сказав журналістам президент Макрон, доводячи в той же час, що діалог у формі самітів потрібен для підтримки стабільності в Європі.

Однак це не переконало країни в східній частині Євросоюзу, які межують з Росією. Вони вважають, що відновлення самітів Москва сприйме як слабкість і знак того, що ЄС примирився з її політикою.

"Кремль розуміє політику сили, Кремль не сприймає добровільні поступки як ознаку сили. Те, в якому вигляді все це запропоновано, означає наступне: Росія анексує Крим, Росія веде війну на Донбасі, а Європа знизує плечима і продовжує говорити про діалог", - сказав прем'єр-міністр Латвії Крішьяніс Каріньш.

Різко проти самітів з Путіним виступили і провідні політики Литви, Польщі та Естонії, а міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба написав, що відновлення самітів буде "небезпечним відходом від санкційної політики ЄС".

Прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте ж заявив, що він не проти, якщо з Путіним будуть зустрічатися керівники центральних органів ЄС, але сам він бачити Путіна не хоче, поки Росія не почне співпрацювати зі слідством і судом у справі про збитий над Україною рейс MH17.

Прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков сказав журналістам, що Москва позитивно оцінює ідею саміту, але поки слід почекати, чи погодяться з нею всі країни Євросоюзу, передає Бі-бі-сі.

Саміти ЄС-Росія

Євросоюз і Росія до 2014 року проводили саміти двічі на рік, і в останні роки вони вже сприймалися багатьма як пишні і безглузді заходи: ні про що серйозне сторони на цих зустрічах домовитися не могли. Після анексії Криму Росією Євросоюз ці саміти скасував.