Україна таки може отримати винищувачі Gripen / фото ua.depositphotos.com

Міністр закордонних справ Швеції Тобіас Біллстрьом наголосив, що його країна готова надати Києву винищувачі Gripen у майбутньому, і пояснив, чому процес їхньої передачі був призупинений.

"Ми повинні розуміти, що Україні була надана можливість отримати винищувачі F-16, яких, звичайно, більше в сім’ї НАТО. Зрештою, більше країн мають F-16, ніж винищувачів Gripen. Це не має нічого спільного з рішенням шведського уряду. Таке рішення було ухвалене через те, що Україна дійшла висновку, що мати одночасно дві системи винищувачів – і F-16, і Gripen – надто багато", - сказав він в інтерв'ю "Голосу Америки".

Біллстрьом нагадав, що мова йде про системи.

Відео дня

"Це не лише отримати літаки і підготувати пілотів. Це складні системи, і впроваджувати дві з них одночасно було б занадто складно. Але це не означає, що Швеція не відкрита для продовження із винищувачами Gripens, якщо і коли програма F- 16 буде завершена. Знову ж таки, це справа України, а не уряду Швеції. Оскільки ми не могли продовжувати роботу з винищувачами Gripens через надходження F-16, ми вирішили надати Україні інші можливості, які має Швеція, і ми передали Україні системи спостереження ASC 890", - наголосив міністр.

За його словами, це означатиме, що "вони дають щось, що Україна може використовувати у координації із повітряними винищувачами F-16 і це дасть Україні можливість краще проводити повітряні бої, спостереження і керування повітряними боями".

Він запевнив, що Швеція все ще може бути відкритою для постачань Gripens у майбутньому.

"Так. Це просто практичне питання. Знаєте, системи повітряних винищувачів дуже складні, і F-16 знаходяться у більшій кількості партнерів у НАТО, ніж винищувачі Gripen. Я б сказав, що F-16, який зараз впроваджується в українські ВПС, забезпечить вам великі та важливі можливості. Коли це буде реалізовано, тоді ми зможемо почати говорити про повітряні винищувачі Gripen. І Швеція, і шведський уряд не має жодних обмежень на ці дискусії після впровадження F-16. Але це рішення ухвалив український уряд, а не шведський", - додав очільник МЗС.

Винищувачі Gripen для України - деталі

У вересні минулого року повідомлялося, що уряд Швеції доручить Збройним силам країни дослідити умови можливої передачі літаків Gripen Україні. Потім стало відомо, що країна поставила ці плани на паузу через прохання партнерів - наразі всю увагу приділяють відправці американських винищувачів F-16.

Україна давно хоче отримати шведські багатоцільові винищувачі четвертого покоління JAS 39 Gripen, у нас вже є підходяща для них інфраструктура. Про це розповів начальник авіації Командування Повітряних сил Збройних сил України Сергій Голубцов.

Вас також можуть зацікавити новини: