Після затримання і побиття російськими силовиками представників азербайджанської діаспори в Єкатеринбурзі, Баку змушений був реагувати. Спочатку в Азербайджані було скасовано усі культурні заходи за участі Росії, потім відбулася спецоперація азербайджанських силовиків в офісі російської агенції "Спутнік". Згодом прокуратура Азербайджану також відкрила кримінальну справу проти російських силовиків, дії яких призвели до загибелі двох азербайджанців.
Відносини між РФ та Азербайджаном ускладнились давно. Те, що ми спостерігаємо зараз, пов’язано з убивством в Росії етнічних азербайджанців під час одного з рейдів російських силовиків. Насправді, в цьому якраз проявляється істинна сутність російського режиму: він продовжує брехати про рівність, водночас намагається викорінити будь-яке інакомислення, навіть якщо виражене лише у приналежності до іншої релігії…
Але загалом загострення почалося від моменту, коли над Росією був збитий азербайджанський літак: тоді в Баку вимагали від Москви визнання провини та вибачення, проте цього не сталося…
Також варто брати до уваги азербайджансько-вірменський конфлікт. В ньому Росія офіційно начебто надавала допомогу і Азербайджану, і Вірменії, але більше схилялася до того, щоб підтримувати Вірменію в протистоянні з Азербайджаном.
І, звісно, Баку не дуже задоволений політикою, яку Москва веде щодо мусульман всередині Росії.
Усі ці фактори призвели до того, що ми бачимо: Азербайджан вирішив певним чином відреагувати на російську активність в регіоні.
Річ у тім, що РФ багато років вважає себе господаркою на пострадянському просторі. Всі її дії демонструють, що вона не сприймає незалежними будь-які колишні радянські республіки. І саме тому йде війна в Україні, була війна у Грузії, постійно підігріваються конфлікти – Придністров’я, Південна Осетія, Абхазія…
Що буде далі у стосунках з Азербайджаном? Важко прогнозувати, проте, думаю, сильно сваритися вони не будуть. Радше за все, поки що нічого глобально не зміниться. По-перше, тому, що Азербайджан – не сам по собі. За його "спиною" стоїть Туреччина.
А як Росія "сварилася" з Туреччиною, ми вже бачили – заборона на "помідори" та обмін словесними "люб’язностями", не більше.
По-друге, Кремль має реагувати на погіршення стосунків не лише з огляду на міжнародний порядок денний, а й з огляду на внутрішню реакцію. А зараз вона не сприяє ні зближенню, ні відходу від якихось попередніх претензій.
Водночас в тривалій перспективі антимусульманське спрямування внутрішньої політики РФ – тема, яку Азербайджан лише трошки зачепив зараз – зіграє свою роль. Непродумана російська імперська політика колоніалізму, можливо, призведе до того, що у разі напруги на Північному Кавказі країни-сусіди, від яких Кремль, можливо, цього не очікуватиме, стануть на підтримку не Москви, а мусульман. Думаю, що цей фактор обов’язково зіграє.