Вже понад добу інформація про ймовірну смерть Рамзана Кадирова втаємничена. 17 вересня в Москві спостерігалися дивні речі: чеченський опозиціонер Абубакар Янгулбаєв вдень повідомив у соціальних мережах, що лідер Чечні Рамзан Кадиров помер. На тлі цього проект ВЧК-ОГПУ вказав, що до лікарні, де, ймовірно, отримував лікування Кадиров, з'їжджаються кортежі з чеченською елітою: представників Чечні пропускали до будівлі Центральної клінічної лікарні Москви без обшуків. Також повідомлялося, що з боку Кремля в бік Внуково екстрено підняли два вертольоти… 

Путін неодноразово давав зрозуміти, що він не бачить заміни клану Кадирова

І якщо Кадиров все ж помре, маємо розуміти кілька речей.

Відео дня

По-перше, що історія знає випадки, коли політиків тримають в комі місяцями, а то й роками. Мій улюблений приклад - це Ясір Арафат, якого поховали тільки тоді, коли були вирішені всі фінансові питання (його рахунок і бюджет Палестини були близнюками). І зараз, судячи з усього, три чверті питань повʼязані з фінансовими потоками.

По-друге, Путін неодноразово давав зрозуміти, що він не бачить заміни клану Кадирова. Існує висока ймовірність, що буде запропонована модель, в якій сина Кадирова оголосять наступником (з якоюсь дорадчою посадою), але при ньому буде поставлений регент (хтось із клану Кадирова). Така модель має свої величезні мінуси (вона просто може бути нестабільною), але зараз для Кремля важлива стабільність на перехідному етапі.

Поки неясно, як Кремль вчинить із приватною армією Кадирова

По-третє, головне поле битви - це не Чечня, а, як зазначено вище, фінансові потоки, в яких арбітром виступав Кадиров. Все це - від наркотиків до легальних бізнесів - генерує мільярди готівки, яка дозволяла утримувати і власну гвардію, і багато чого іншого. Зараз, Росія може опинитися в ситуації глобального переділу цих потоків. Силовики почнуть їх рвати, перенаправляючи на себе. В цілому, Росія стоїть на порозі можливого великого кримінального переділу.

По-четверте, поки неясно, як Кремль вчинить із приватною армією Кадирова. Є два варіанти: залишити все без змін, або зробити бліцкриг з руйнування цієї армії. Що переважить: страх дестабілізації чи бажання "зрівняти" Чечню? Поки неясно.

І останнє: Кадиров грав роль головного захисника мусульман з відповідними неформальними стосунками на Близькому Сході. Це окремий вектор. І поки геть незрозуміло, хто займе цю нішу (і взагалі, чи займе).

Вадим Денисенко, виконавчий директор аналітичного центру "Український інститут майбутнього"