Вранці 17 вересня в російських ЗМІ почали з’являтися публікації з посиланням на "джерела", у яких стверджувалось, що Рамзан Кадиров помер. Проте в Telegram-каналі лідера Чечні, який, за чутками, перебуває в комі, у відповідь опублікували відео з начебто його прогулянки під дощем на тлі хвойних дерев і трави. У дописі він відреагував на "брехню в інтернеті", не вдаючись до деталей. Але пізніше про смерть Кадирова заявив чеченський опозиціонер Абубакар Янгулбаєв…

Якщо чутки про смерть Кадирова невдовзі підтвердяться, то ця ситуація вже стане ланкою подій, у яких важко не помітити певної логіки. Смерть (реальна чи удавана) Пригожина, арешт Гіркіна, запровадження цензури для "воєнкорів" складають з гіпотетичною смертю Кадирова ту закономірність, яку важко назвати інакше, ніж "розправа над ворогами". Це цілком у стилі мафіозної верхівки Російської Федерації.

Тільки річ у тім, що це все - не вороги Путіна. Це все - вороги Шойгу і очолюваного ним клану військовиків (плюс, імовірно, військово-промислового комплексу (ВПК)).

Якщо смерть Кадирова правда, якщо Шойгу у всіх на очах розправляється зі своїми ворогами, то або він отримав на це санкцію від "Першого", або діє без такої санкції. В обох випадках, боротьба кланів у російській владі виходить на той рівень, коли держава остаточно перетворюється на фікцію.

Власне, в даному випадку йдеться не стільки про наступ, скільки про реванш. Спочатку ФСБ відверто підставила армійців з плануванням "спеціальної військової операції", зробивши з них посміховисько. Потім та сама ФСБ зробила Шойгу і Герасимова нікчемами в очах російського суспільства - руками Пригожина, Гіркіна та інших. Вони переманили на свій бік навіть Суровікіна та деяких інших армійських генералів…

Тож, Шойгу не лишалося нічого іншого, як почати діяти. Жорстко. Руками ГРУ, в тому числі. А Кадиров... Ну, його військові РФ завжди ненавиділи.

Що це означає для України? Як мінімум, затягування війни на невизначений термін. Шойгу і Герасимову треба, щоб підтримка армії в російському суспільстві зберігалася, а це можливо лише на тлі "героїчних" воєнних дій. Плюс їм треба, щоб забулася ганьба перших місяців війни. Плюс воєнні дії - це високий рівень бюджетного фінансування (яке, скоріш за все, і не поділили між собою Шойгу з Пригожиним).

Довга війна - це, звичайно, погано. Але кожен місяць війни поглиблює економічне, політичне і соціальне провалля, в яке падає РФ. А те, що Шойгу відкрито розправляється зі своїми внутрішніми противниками а також відкрито обнімається з одіозним керівником КНДР, лише підтверджує діагноз. Росію понесло.

Максим Розумний, доктор політичних наук