Через результати на виборах у деяких західних країнах рівень допомоги для України може зменшитися / фото ua.depositphotos.com

Американські та європейські чиновники занепокоєні тим, що голосування на виборах до Європарламенту, де перемогли ультраправі партії в Німеччині та Франції, може бути показником зростаючої втоми Заходу від війни в Україні. За словами колишніх урядовців, результати виборів можуть бути передвісником назріваючого опору військовим зусиллям західних країн, пише Politico.  

Експосадовці наголошують, що результати європейських виборів разом з побоюваннями щодо можливої перемоги Дональда Трампа на президентських виборах "надають нової актуальності зусиллям", які спрямовані на посилення підтримки України. 

"Починає наростати ультраправий імпульс, який дає поштовх і заряджає інші ультраправі сили. Ви можете відчути цю нагальність: "Давайте зробимо це протягом наступних шести місяців", - зауважила колишня заступниця помічника держсекретаря США в Бюро європейських і євразійських справ Хізер Конлі.

Відео дня

Водночас чиновник Міністерства оборони наголосив, що західні країни, які підтримують Україну, відчули цю нагальність тоді, коли РФ розпочала повномасштабне вторгнення в Україні. За його словами, підґрунтя підготовки до вступу України в НАТО і тренування українських військових було закладено ще влітку 2022 року. 

"Так, є нагальність, але ні, вона не зумовлена політичним циклом. Це зумовлено визнанням того, що Росія рішуче налаштована спробувати обмежити можливості України", - підкреслив анонімно високопосадовець Міноборони США. 

Своєю чергою колишні посадовці вважають, що вибори в ЄС та майбутні вибори в США є першочерговими для тих, хто підтримує Україну. 

"Найяскравішим прикладом правого зсуву є Франція, де "Національне об'єднання" Марін Ле Пен перемогло поміркований рух "Відродження" президента Еммануеля Макрона. Голосування змусило Макрона призначити дострокові парламентські вибори в червні і липні, що є серйозною авантюрою, яка може призвести до подальшого зростання підтримки партії Ле Пен у Франції", - йдеться у матеріалі.

Водночас Макрон, як президент, має повноваження у питаннях національної безпеки та зовнішньої політики, тому ставлення щодо допомоги Україні, ймовірно, не зміниться, додає Конлі. 

За її словами, якщо партія Ле Пен отримає абсолютну більшість на дострокових виборах, то уряд країни буде поглинутий внутрішньою політикою, тому зусилля щодо України можуть бути заморожені. 

"Якщо Макрон програє, а Ле Пен та її група переможуть і отримають Національні збори, то допомога з боку Франції може бути дещо турбулентною. На українській сцені або на оборонній сцені вони не будуть підтримувати багато з того, що хоче зробити Макрон", - пояснив колишній заступник помічника міністра оборони США з питань європейської політики та політики НАТО Джим Таунсенд та додав, що Ле Пен має зв'язки з РФ. 

За словами Таунсенда, канцлер Німеччини Олаф Шольц також зазнав удару, програвши ультраправій партії "Альтернатива для Німеччини", яка не підтримує надання більшої допомоги Україні. 

"Хоча негайних змін у підтримці Києва з боку Німеччини не відбудеться, результати виборів в ЄС є попередженням для партії Шольца, що він може опинитися "в боргу", - зауважив ексчиновник. 

Вибори в ЄС - останні новини

Раніше президент Франції Еммануель Макрон заявив про розпуск Національних зборів та призначив вибори на 30 червня і 7 липня через поразку його команди на виборах до Європарламенту. 

"Ультраправі партії, які останніми роками виступали проти багатьох досягнень, домагаються успіхів всюди на континенті", - зазначив він. 

Також прем'єр-міністр Бельгії Александр де Кроо повідомив, що подасть у відставку після поразки на виборах. За інформацією журналістів, політик прокоментував результати парламентських виборів зі сльозами на очах.

"Для нас це був особливо важкий вечір, ми програли. Із завтрашнього дня я йду у відставку з посади прем'єр-міністра. Але ліберали сильні, ми повернемося", - зауважив він 10 червня. 

Вас також можуть зацікавити новини: