Володимир Зеленський / фото president.gov.ua

Президент Володимир Зеленський розповів деталі досягнутої угоди щодо розблокування трьох українських портів.

Про це він заявив у своєму відеозверненні ввечері, 22 липня.

"Сьогодні наша держава й увесь цивілізований світ досягли важливої домовленості – є угода, яка дає змогу розблокувати українські порти й відновити український аграрний експорт. З першого дня повномасштабного вторгнення Росія робила все, щоб не просто закрити для України доступ до моря, а знищити сам потенціал нашого експорту – портову інфраструктуру, нашу залізницю, склади та елеватори. Ми цього не дозволили. І зараз не тільки можемо відновити роботу наших портів на Чорному морі, але й зберігаємо для них потрібний захист. Це відпрацьовано з нашими військовими і з нашою розвідкою. Військові запевнили мене у стовідсотковому контролі підходів до наших портів", - сказав глава держави.

Відео дня

Він зазначив, що довгий час усі деталі підписаної сьогодні в Стамбулі ініціативи обговорювалися з ключовими міжнародними партнерами України й Організацією Обʼєднаних Націй.

"Багато лідерів були залучені до того, щоб вдалося відновити наш морський експорт. І я вдячний генеральному секретарю ООН Антоніу Гутеррішу та президенту Туреччини Ердогану за їхні зусилля. Текст підписаного сьогодні документа опублікований, і кожен може ознайомитися з його пунктами. Вони цілком відповідають інтересам України. Перше. Близько 20 мільйонів тонн торішнього врожаю зернових підуть на експорт. Цьогорічний врожай – а він вже збирається – також можна буде реалізувати. Це доходи фермерів, усього аграрного сектору й державного бюджету. Це робочі місця. Це кошти для посівної наступного року. У нас зараз уже в наявності зерна приблизно на 10 мільярдів доларів", - пояснив президент.

По-друге, за словами Зеленського, нарешті є шанс знизити гостроту продовольчої кризи, яку спровокувала Росія.

"Є шанс не допустити глобальної катастрофи – голоду, який міг призвести до політичного хаосу в багатьох країнах світу, зокрема в країнах, які нам допомагають.

І третє. Це чергова демонстрація того, що Україна здатна вистояти в цій війні. Важливо, що в територіальних водах України все буде контролюватися саме нашою державою. І для всіх зрозуміло, що з боку Росії можуть бути якісь там провокації, якісь намагання дискредитувати українські та міжнародні зусилля. Але ми довіряємо ООН. Тепер це їхня відповідальність і наших міжнародних партнерів – гарантувати дотримання домовленостей", - наголосив глава держави.

Як повідомляв УНІАН, сьогодні, 22 липня, у Стамбулі підписано угоди щодо розблокування трьох українських портів - "Одеса", "Чорноморськ" і "Южний" - для вивезення на експорт зерна та іншої сільськогосподарської продукції.

Міністр інфраструктури України Олександр Кубраков і міністр оборони Росії Сергій Шойгу підписали окремі однакові угоди з ООН і Туреччиною.

Контроль за портами "Одеса", "Чорноморськ" та "Южний" повністю залишається за українською стороною.

Станом на 15 червня Україні необхідно було везти на експорт близько 20 млн тонн зерна минулого врожаю.