Конфлікт політичної та юридичної логіки. Чи будуть депутати оскаржувати розпуск Верховної Ради

Володимир Фесенко
15:47, 20 травня 2019
Вибори 2019
1837 0
Думка

Президент України Володимир Зеленський у своїй інавгураційній промові цілком очікувано анонсував розпуск Верховної Ради восьмого скликання і дострокові парламентські вибори. Власне, те, що виголосив Зеленський – це продовження оновлення влади, те, що підтримується абсолютною більшістю українських громадян.

У даному випадку, ми бачимо конфлікт політичної логіки [заява Зеленського] та логіки юридичної [рішення «Народного фронту» про вихід з коаліції]. Логіка команди Зеленського відома – на думку юристів команди, коаліції не існує з 2016 року, про що також свідчать рішення судів. І підґрунтям для указу нового президента, цілком імовірно, стануть саме вони, а також те, що Верховна Рада навмисно не посилалася на ці рішення і не надавала списки коаліції.

Для розпуску Верховної Ради буде цілком достатньо підписаного президентом указу

Відповідно, якщо коаліція не була створена протягом усього цього часу, то у президента є усі підстави для розпуску парламенту. Власне, для розпуску Верховної Ради буде цілком достатньо підписаного президентом указу. Я нагадаю історію 2007 року, коли тодішній президент Віктор Ющенко розпустив Раду, взагалі не маючи для цього жодних підстав. Тому, як свідчить наш досвід, у ситуації, коли виникає такий конфлікт, завжди перемагає саме політична логіка.

Безумовно, депутати оскаржуватимуть указ Зеленського. Наприклад, це можуть зробити представники «Народного Фронту», які можуть звернутися до Конституційного суду і намагатися визнати указ про розпуск Ради неконституційним - за процедурою подачі конституційного подання, для цього необхідно щонайменше 45 підписів народних депутатів. 

Та як би не вчинили депутати, можуть виникнути і ризики, пов’язані із тим, що до проведення дострокових виборів, парламентарі можуть критично ставитися до затвердження кадрових ініціатив нового президента. Та, наскільки я чув з різних джерел, провідні політичні сили підтримують дочасний розпуск і, можливо, не дуже образяться на президента.

Якщо Кабмін не заблокує фінансування дочасних парламентських виборів, то вони відбудуться

Я не виключаю, що найближчим часом ми побачимо юридичні конфлікти, але головне, щоб рішення про розпуск Верховної Ради виконувалось.

І тут більш важливою буде позиція Уряду. Якщо Кабмін не заблокує фінансування дочасних парламентських виборів, то вони відбудуться.

А коли вже розпочнеться процес виборів, і якщо буде фінансування цього процесу, то юридичні конфлікти цьому вже не завадять. Саме на це звернули увагу у Центральній виборчій комісії, де зауважили, що судові рішення не будуть переривати виборчий процес.

Володимир Фесенко, політолог, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента»

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter