Українці віддають перевагу жирній або багатій на вуглеводи їжі / фото pixabay.com

Україна, де жири з вуглеводами витіснили з тарілок громадян пісне м'ясо, рибу й овочі, очолила європейський рейтинг за смертністю від неправильного харчування. Вона випереджає не тільки розвинені західні країни, а й колишніх сусідів із соцтабору, серед яких Білорусь, Грузія, Молдова, Узбекистан.

Автори дослідження (проведеного Йєнським університетом імені Фрідріха Шиллера на замовлення ВООЗ) дійшли висновку, що жителі країн, що посідають перші рядки рейтингу, вмирають раніше через дефіцит у харчуванні цільнозернових продуктів, горіхів, насіння, овочів, фруктів, бобових, омега-3 жирних кислот, а також через високий рівень споживання солі, йдеться в матеріалі "Нового времени".

На думку більшості аналітиків, у цьому винні національні кулінарні традиції та ритм життя: з цих причин українці віддають перевагу жирній або багатій на вуглеводи їжі, часто їдять її на ходу або зовсім пропускають прийоми їжі, а потім надолужують втрачене, а постійне зростання цін на продукти робить доступ до якісного харчування для багатьох все менш доступним.

Відео дня

При цьому фахівці стверджують, що від нестачі коштів стрункішими українці не стали: як мінімум половина українців страждає від зайвої ваги. І саме в цьому причина багатьох недуг, від хвороб травної системи до онкологічних і серцево-судинних захворювань.

Читайте такожЯк схуднути без проблем: поради експертів

І це не тільки доросла проблема: сьогодні кожна п'ята дитина в країні із зайвою вагою, а за останні п'ять років кількість огрядних дітей зросла в півтора разу. За даними дослідження, проведеного фахівцями Інституту охорони здоров'я дітей і підлітків АМН України, стан здоров'я школярів такий, що лише третина з них може виконати фізичні нормативи без ризику для здоров'я.

Зайва вага може призвести до низки проблем зі здоров'ям, стверджують медики, наприклад, ендокринних порушень і навіть до цукрового діабету — за останні десять років поширеність цього захворювання в Україні зросла вдвічі. А діабет, у свою чергу, є основною причиною ниркової недостатності — причини майже 30-відсоткового зростання хвороб сечостатевої системи. Серед причин зайвої ваги у співвітчизників медики в першу чергу називають нестримне споживання солі, солодощів і жирних продуктів, особливо тих, що містять трансжири.

Зазначається, що щодня українці з'їдають 10 г солі, що вдвічі більше, ніж рекомендують дієтологи, і тим самим провокують ризик виникнення гіпертонії, головної причини смертності у світі. Ще більше українці перевищують норму споживання цукру — понад 100 г на день замість 25 р.

А ось овочів співвітчизники їдять на 30-40% менше від норми. Те ж стосується м'яса. Норма його споживання в чистому вигляді на рік — 90 кг на людину. Українці з'їдають в кращому випадку 50 кг, причому часто у вигляді сосисок або ковбас, де м'яса не так вже й багато. У той час як у меню жителів розвинених країн Європи — 89 кг м'яса. В американців — всі 120 кг на рік. Така ж історія з овочами.

І хоча за калорійністю щоденне меню українця практично не поступається меню середньостатистичного поляка чи француза, складаючи трохи більше 2 тис. калорій, його складно назвати збалансованим.

На відміну від європейців, які витрачають на їжу в середньому 12% сімейного бюджету, жителі України віддають за продукти харчування понад половину заробітку. За останній рік вартість продуктів у середньому зросла на 20%. А якщо брати п'ятирічний період, то на деякі види продуктів, наприклад овочі, ціна збільшилася більш ніж удвічі. Українці змушені заощаджувати на власному здоров'ї.

Крім того, в міжнародному рейтингу за якістю продуктів харчування Made In Country Index 2017 Україна - на 45-му місці з 53. Згідно з цим рейтингом, гірші продукти тільки у В'єтнамі, на Філіппінах, в Бангладеш, Китаї та Ірані.

Повний текст статті читайте у свіжому випуску журналу "Новое время" від 14 лютого 2019