Раніше новонароджених українців безоплатно перевіряли на 4 спадкові хвороби / фото pixabay.com

В Україні з жовтня ввели безкоштовний неонатальний скринінг новонароджених на 21 спадкове захворювання.

Про це повідомив міністр охорони здоров'я України Віктор Ляшко.

"Раніше новонароджених українців безоплатно перевіряли на 4 спадкові хвороби – гіпотиреоз, фенілкетонурія, адреногенітальний синдром, муковісцидоз. А вже з жовтня загальна кількість орфанних метаболічних хвороб, які включені до скринінгу новонароджених в Україні, складає 21 захворювання", - зазначив він.

Відео дня

За інформацією міністра, забір крові проводять у перші 48-72 години життя немовляти та передають на дослідження до створених сучасних центрів неонатального скринінгу. Якщо в немовляти раптом виявлено відхилення від нормальних показників, про це повідомляють батьків та призначають подальші дослідження чи лікування.

"Така діагностика врятує багато життів нашого майбутнього покоління, не кажучи вже про його якість життя, адже рання діагностика – майже завжди головний крок для найефективнішого лікування", - підкреслив Ляшко.

Він зазначив, що скринінг – це перший крок, а далі відбуватиметься формування мережі центрів орфанних захворювань, завершення переговорів щодо договорів керованого доступу.

"Як наслідок, очікуємо на зменшення ціни лікарських засобів від орфанних захворювань, перегляд та оновлення протоколів лікування від цього виду хвороб", - додав міністр.

Що потрібно для безкоштовного отримання медпослуг в Україні

  • У разі інсульту чи інфаркту пацієнту або його рідним достатньо викликати швидку за номером 103. Бригада екстреної медичної допомоги має доставити пацієнта у законтрактований НСЗУ заклад. 
  • Якщо у пацієнтки настав час пологів, їй потрібно або самостійно приїхати до закладу, який вона обрала для отримання допомоги, або викликати швидку. Пологи з черговою акушерською бригадою є безоплатними. Це медична допомога при пологах, зокрема кесарський розтин; моніторинг стану вагітної, породіллі та немовляти, стабілізація стану немовляти після пологів, вакцинація немовляти.
  • Також безкоштовне надання неонатальної медичної допомоги: інтенсивна терапія немовляти й подальше виходжування, цілодобовий лікарський догляд та інше. 
  • Для ранньої діагностики онкологічних захворювань необхідно звертатись до сімейного лікаря. До пакета безоплатних послуг включено шість інструментальних послуг.

Вас також можуть зацікавити новини: