Ситуація у сфері житлового будівництва стає кризовою / фото УНІАН, Володимир Фалін

З 1 січня 2022 року інспекція державного архітектурно-будівельного контролю (ДАБК) Харківської міської ради не має офіційних повноважень для проведення перевірок споруджуваних об'єктів, обробки та видачі дозвільної будівельної документації, прийняття об'єктів в експлуатацію. Також інспекція позбавлена доступу до державного будівельного реєстру.

Про це повідомляє РБК-Україна із посиланням на лист від 17 січня ДП "Дія" Міністерства цифрової трансформації України.

Як відомо, Мінцифри надає органам місцевого самоврядування офіційний доступ до відповідного державного будівельного реєстру (єдина державна електронна система у сфері будівництва).

ДП "Дія" дало письмову відмову Департаменту з інспекційної роботи виконкому Харківської міської ради в доступі до зазначеного реєстру.

Органи місцевого самоврядування отримують повноваження у сфері архітектурно-будівельного контролю від центрального органу виконавчої влади за допомогою виконання певних дій, створення загальної комісії, подання відповідних документів, проходження необхідної акредитації.

До 1 січня 2022 року в структурі Харківської міськради працював Департамент територіального контролю, до складу якого входила міська інспекція ДАБК.

У 2016 році їй були надані відповідні повноваження на території Харкова. На цій підставі в Харківській міськраді працювала система архбудконтролю, видавалися документи на право проведення будівельних робіт, приймалися об'єкти будівництва в експлуатацію і проводилися перевірки законності будівництва та дотримання будівельних норм.

З 1 січня 2022 року вказаний Департамент територіального контролю був ліквідований як юридична особа, всі співробітники звільнені, а повноваження повністю припинилися.

Замість цього департаменту Харківська міськрада з 1 січня створила новий Департамент з інспекційної роботи, якому і хотіли передати повноваження у сфері ДАБК.

Новий Департамент інспекційної роботи під керівництвом заступника мера Сергія Кузьміна не зміг пройти відповідну акредитацію та отримати повноваження від ЦОВВ у сфері архбудконтролю. Таким чином, з нового року в Харкові відсутній орган з відповідними повноваженнями й компетенцією.

Ситуація, що склалася, вже призвела до колапсу у сфері обробки і видачі дозвільної документації. Зараз в міських ЦНАПах скупчилися тисячі заявок і пакетів документів, які ніхто не приймає, не перевіряє і не приймає по них законних рішень. У місті не проводяться перевірки дотримання будівельних норм і правил на споруджуваних об'єктах, і ніхто не може реагувати на скарги харків'ян. Відсутня можливість нормально здійснювати господарську діяльність, в законному порядку отримувати дозвільні документи. Ніякі встановлені і гарантовані законом терміни не дотримуються.

Ситуація у сфері житлового будівництва стає кризовою, тому що будівельні компанії не можуть здати в експлуатацію побудовані будинки.