Понеділок,
25 вересня 2017
Наші спільноти

Сьогодні вшановують пам'ять розстріляних комуністами в'язнів Соловків

Більшовицькі кати розстрілювали в'язнів Соловецького табору в урочищі Сандармох у Карелії з 27 жовтня по 4 листопада 1937 року. 3 листопада були розстріляні понад 100 "українських буржуазних націоналістів" – еліти літературно-мистецького покоління 1920-1930-х.

maidan.org.ua
Сьогодні вшановують пам'ять розстріляних в'язнів Соловків / maidan.org.ua

У рамках наймасовішої совєтської чистки від "антирадянських елементів", які заважали "побудові комунізму", з 27 жовтня по 4 листопада 1937 року було розстріляно понад тисячу в'язнів Соловецького табору особливого призначення. У так двох званих Соловецьких етапах, якими бранців вивозили з островів, були близько 300 українців. Серед них представники того явища в українському мистецтві, яке згодом назвали Розстріляним відродженням.

Суд визнав отаманів Холодного Яру і Чорного Лісу борцями за незалежність України

incognita.day.kiev.ua
Портрети українців, розстріляних в Сандармоху / incognita.day.kiev.ua

Найбільше розстрілів припало на перші дні листопада. Жертвами радянських катів стали: поет-неокласик Микола Зеров, творець театру "Березіль" Лесь Курбас, драматург Микола Куліш, письменники Валер'ян Підмогильний, Павло Филипович, Валер'ян Поліщук, Григорій Епік, Мирослав Ірчан, Марко Вороний, Михайло Козоріс, Олекса Слісаренко, Михайло Яловий, науковці Микола Павлушков, Василь Волков, Петро Бовсунівський, Микола Трохименко, колишній міністр освіти УНР Антон Крушельницький та його сини Остап і Богдан, історики академік Матвій Яворський, професор Володимир Чехівський, професор Сергій Грушевський, географ академік Степан Рудницький та десятки інших українців.

incognita.day.kiev.ua
Портрети українців, розстріляних в Сандармоху / incognita.day.kiev.ua

До 1997 року вважалося, що 1116 в’язнів, яких вивезли з Соловків у жовтні 1937 року - пропали. Або, наприклад, були затоплені у Білому морі.

Як пише "День", могильник в урочищі Сандармох розшукав 1997 року Юрій Дмітрієв — дослідник і правозахисник з Петрозаводська (Карелія) разом з Веніамином Іоффе, головою "Меморіялу" з Петербурга, який досліджував архівну справу ката М. Матвєєва.

На території урочища Сандармох площею близько 10 гектарів виявили 236 розстрільних ям.

Читайте про найважливіші та найцікавіші події в УНІАН Telegram та Viber
Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
Читайте також
Новини партнерів
loading...

Чи подобається Вам новий сайт?
Залиште свою думку