Війна в Україні змусила багатьох жителів країни підлаштовуватися під сучасні реалії. На жаль, серед нових звичок не тільки вміння швидко знайти притулок, а й необхідність реагування у разі загоряння будівлі після "прильотів". УНІАН з'ясував, що робити, якщо у вашому домі почалася пожежа.
- Що робити в разі обстрілу у квартирі, якщо "приліт" у верхні поверхи
- Що потрібно робити в разі виникнення пожежі вдома, якщо не можете вибратися самостійно
- Що робити, якщо в будинку сталося загоряння, категорично не можна
Що робити в разі обстрілу у квартирі, якщо "приліт" у верхні поверхи
Керівник управління організації заходів цивільного захисту Головного управління ДСНС України в місті Києві Олег Стоволос розповідає, як врятуватись від вогню, якщо він застав людину після обстрілу у квартирі, якщо є "приліт" у верхні поверхи:
По-перше, ми ще раз нагадаємо всім мешканцям, що при сигналі повітряна тривога вони у будь-який час доби повинні спускатися в укриття. Немає безпечних місць у житловому будинку. Ні на верхньому поверсі, ні по середині будинку.
Якщо це трапилося швидко ("приліт"), і людина не встигла спуститися в укриття, по-перше, вона має, якщо ще триває обстріл:
- знайти у своєму приміщенні, якщо це можливо, дві опорні стіни;
- сісти біля них, щоб не було поруч віконних отворів;
- перечекати, поки не закінчиться обстріл.
Після цього вона, якщо можливо, пересувається по квартирі, підходить до вихідних дверей, якщо вона їх може відкрити, і вона бачить, куди вона рухається, вона рухається у напрямку лише сходової клітини - ніяких ліфтів, нічим ми не користуємося. Якщо вона впевнена у тому, що вона по сходовій клітині може спуститися вниз, - вона спускається вниз у безпечне місце.
Якщо так трапилося, що якесь руйнування у квартирі, вона не може відкрити двері з квартири, або вона вийшла на сходову клітину, бачить, що вона зруйнована, і вона не може далі рухатись, їй потрібно зробити наступне:
- якщо є мобільний зв'язок, і вона може зателефонувати до рятувальної служби, вона повинна повідомити, що за такою-то адресою, на такому-то поверсі вона не може вийти з будівлі. Це для того, щоб рятувальники, які прибудуть, знали у першу чергу на що звернути увагу;
- якщо телефонного зв'язку немає, їй потрібно знайти місце у квартирі - це вже біля вікна, і вона повинна означитись про те, що їй потрібна допомога. Вона може кричати, може взяти білу хустку для того, щоб люди змогли побачити, що їй потрібна допомога.
Що треба робити під час пожежі в будинку, якщо "приліт" у верхні поверхи, а ви живете на нижніх? Алгоритм майже такий самий. Якщо людина може вийти з помешкання, і вона впевнена, що вона безпечно може рухатися вниз - це обов'язково, у квартирі вона не залишається, тому що є ризик того, що, якщо зруйнована частина будинку, то і надалі відбудуться руйнування.
Тому - обстріл закінчився - вони (мешканці, - Ред.), якщо впевнені, вони обов'язково виходять на вулицю, якщо повітряна тривога закінчилася, то шукають безпечне місце, де перечекати, поки рятувальні служби приїдуть, створиться штаб місцевих органів, вони зможуть там подати заяви, означитися - кому потрібне житло, кому - не потрібне.
Якщо так сталося, що на верхніх поверхах "приліт", і зруйнувалася сходова клітина, і вони не можуть вийти, алгоритм той же самий - вони шукають місце біля вікна для того, щоб означити, що їм потрібна допомога. Можуть зателефонувати в службу 101, сказати, що їм потрібна допомога, вони знаходяться за такою-то адресою, на такому-то поверсі, у такій-то квартирі.
У мене велике прохання - коли створюється штаб місцевих органів, до якого і ми входимо, - якщо людина стресостійка, і вона може надати інформацію - велике прохання - щоб вони в штаб подали інформацію про своїх сусідів. Про що йде мова - якщо вони знають, хто жив на сходовій клітині, вони у штабі повинні сказати, що в мене у сусідній квартирі жила сім'я, вони періодично перебували з 18 до 20 вдома, можливо, вони не вдома. Щоб ця інформація була, тому що ми робимо опис тих людей, які могли залишитися для того, щоб швидко надати допомогу.
Що потрібно робити в разі виникнення пожежі вдома, якщо не можете вибратися самостійно
Олег Стоволос також розповів, як вижити при обстрілі, якщо немає можливості самостійно покинути будівлю:
Якщо десь поруч пожежа, по-перше, якщо людина може вийти на балкон чи до будь-якого віконного отвору, де вона зможе дихати, - вона пересувається і перебуває там і подає інформацію про те, що їй потрібна допомога. Рятувальники в першу чергу будуть звертати увагу на осередки пожежі і будуть рухатися туди. Якщо вони будуть знати, що там люди, друге відділення піде і буде надавати допомогу.
Якщо при пожежі людина не може дійти до вікна, де можна дихати, то варто зробити наступне:
Дим підіймається зверху, і у приміщенні є простір біля підлоги, де ще певний час є кисень, і можна дихати. При пожежах, якщо є можливість пересуватись, можна зайти у ванну, намочити ганчірку, лягти на підлогу, притиснути ганчірку до обличчя і таким способом дихати. І намагатися якось повідомити, що потрібна допомога.
Співробітники ДСНС, на жаль, зазначають, що немає такої тенденції, що, наприклад, на верхніх поверхах жити небезпечніше, ніж на нижніх. "Ми бачимо дуже велику кількість прикладів, - і в Києві було, і в інших областях і прифронтових. Ще раз наголошую - підземний простір - це одне з місць, яке може врятувати життя. Будь-які інші поверхи ми не розглядаємо і не рекомендуємо. Останній випадок в місті Києві - з п'ятиповерхового під'їзду не залишилося жодного поверху, тому говорити про якісь поверхи - верхні чи нижні… Укриття, підземний простір - це те, що може врятувати життя".
Що робити, якщо в будинку сталося загоряння, категорично не можна
Для того, щоб зрозуміти, як врятуватися з будівлі, яка палає, треба чітко виконувати вказівки рятувальників та пам’ятати про важливі правила, а саме:
- не користуватись ліфтами;
- якщо не впевнені, що можна безпечно спуститись вниз, не спускатись;
- подавати знаки про потребу в допомозі;
- не йти через осередок пожежі.
Всі ознаки, що вам потрібна допомога, краще подавати з балкона. Зараз у багатьох матеріалах використовується велика кількість хімічних речовин, при горінні деяких навіть виділяється синильна кислота, і там буде достатньо одного-два вдихи, щоб людина втратила свідомість.