З 1 листопада 2024 року діє сезонна заборона на риболовлю в Україні - не можна ловити рибу в зимувальних ямах. Рибалкам радять бути обачними і заздалегідь дізнаватися, де вилов риби заборонений. Штрафи за порушення можуть бути значними.
Чому ввели заборону на вилов риби з 1 листопада
Ловити рибу з 1 листопада протягом осінньо-зимового періоду забороняється в зимувальних ямах - це поглиблена ділянка дна, куди риба вирушає зимувати. Якщо в таких ямах виловлювати рибу, то це позначається на популяції негативно і загалом порушує екосистему водойми. Щоб цього не сталося, в таких місцях риболовля забороняється - і промислова, і любительська.
Держрибангенство України опублікувало перелік місць, де вилов риби заборонено - окремо у кожному регіоні. Осінньо-зимову заборону на риболовлю 2024 Україна вводить до періоду весняно-літнього нересту наступного року.
Але рибалити все-таки можна - але тільки любителям і в спеціально відведених місцях. Рибалки повинні дотримуватися при цьому кількох правил:
- ловити тільки на зимові вудки, спінінги, і на поплавочні снасті;
- дозволяється до 7 гачків на рибалку;
- забороняється використовувати знаряддя лову з гачком, відстань у якого від цівки до кінчика жала понад 10 мм.
Приманки можна використовувати як природні, так і штучні.
Який штраф за незаконний вилов риби
За риболовлю в заборонених місцях діють штрафи, зазначені в ст. 85 Кодексу України про адміністративні правопорушення - це від 34 до 680 грн, залежно від тяжкості порушення.
Якщо завдано істотної шкоди, то тоді відповідати доведеться за ст. 249 Кримінального Кодексу України - можуть виписати штраф від 17 тис. грн до 85 тис. грн або покарати обмеженням/позбавленням волі до трьох років.
Крім цього, рибалкам-порушникам доведеться заплатити за вилов відповідно до такс, які прописано в постанові Кабміну N1042 - причому такси вказано за один екземпляр:
- карась сріблястий, чехонь - 1581 грн;
- сазан (короп звичайний) - 3 706 грн;
- окунь звичайний - 3 162 грн;
- щука - 3 468 грн;
- товстолоб білий, строкатий - 3638 грн;
- білий амур - 3 638 грн;
- сом європейський - 5117 грн;
- рак - 3 332 грн;
- краснопірка, плітка, густера і бички (крім червонокнижних) - 1564 грн;
- в'юн - 68 грн;
- лящ - 1649 грн;
- верховодка звичайна - 85 грн;
- йорж звичайний, піскар звичайний - 51 грн;
- судак звичайний - 3 587 грн.
Із наведеного списку "найдешевша" рибка - це йорж і піскар (51 грн/екземпляр), а найдорожче рибалкам обійдеться сом - за нього такса 5117 грн.