Ще в минулому році українські військовополонені були поділені на три категорії / фото Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими

Останні 4-5 місяців ні вагнерівці, ні кадирівці не можуть займатися обмінами військовополоненими, всі процеси обміну зосереджені у руках ФСБ і глави Кремля Володимира Путіна. 

Про це сказав в ефірі Київ24 український військовий, учасник російсько-української війни Володимир Жемчугов, який сам провів 11 місяців у російському полоні.

За його словами, минулого року відбувались швидкі так звані "польові" обміни полоненими, які організовували зокрема кадирівці. Тоді близько 100 українських захисників були обміняні неофіційно, на полях боїв. 

Відео дня

"Ще в минулому році українські військовополонені були поділені на три категорії – були військовополонені, які перебували у збройних сил РФ, які знаходились у ПВК "Вагнер" в полоні, і були військовополонені українці у ПВК "Ахмат" - у кадирівців. У кожного підрозділу був свій обмінний фонд і вони могли обмінювати полонених між собою, купуючи один в одного людей, які їм були потрібні", - зауважив він.

Але починаючи з кінця минулого року і зараз не надходить інформація про такі "польові" обміни. Як пояснив Жемчугов, якщо йти шляхом через офіційний обмін, то погодження списків проходить декілька місяців. 

"А чеченці хочуть швидко звільняти своїх кадирівців, тому йдуть таким шляхом. Але як ми бачимо, після ліквідації Пригожина ФСБ почало "закручувати гайки" в цих питаннях. І зараз ми не бачимо таких подій. Ми бачимо, що зараз все по обміну - в руках ФСБ і Путіна. Уже ні вагнерівці, ні кадирівці не можуть займатися обмінами", - сказав він.

Коментуючи інформацію у The Times, що російські військові продають українських військовополонених на чеченським воєнізованим угрупованням, Жемчугов припустив, що наразі кадирівці поповнюють свій обмінний фонд в очікуванні залучерння до штурмів. 

"Кадирівці наразі створюють обмінний фонд шляхом купівлі військовополонениї українців, оскільки готуються для подальшого залучення у бойові дії в Україні на "нулі", в яких безпосредньо зараз не задіяні. Вони знаходяться зараз більше на 2-3 лініях фронту, займаються адміністративними заходами, наприклад, ловлять дизертирів, створюють заградотряди. І вони розуміють, мабуть, що їх можуть і в цьому році відправити на штурми. І мабуть вони роблять якісь запаси полонених. Щоб коли почнуться бойові дії і кадирівці почнуть потрапляти в полон, щоб був вже підготовлений обмінний фонд, щоб було вже на кого обмінювати", - пояснив він. 

Жемчугов зауважив, що Росія вже 200 років торгує полоненими, вони почали робити це з початку свого приходу на Кавказ. І ця країна-агресор ніколи не зважала на міжнародні договори та конвенції, зоерма й щодо поводження з полоненими.

Продаж українських військовополонених у Чечню

Днями The Times опублікувало матеріал, в якому зазначалось, що російські військові продають українських військовополонених чеченським воєнізованим угрупованням для подальших обмінів з Україною.

"Чеченці викуповували наших поранених у російській армії, вивозили їх у Грозний, а потім обмінювали на своїх", - цитує представника Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими Петра Яценка британське видання The Times.

При цьому наголошується, що в Женевській конвенції немає окремої статті, яка забороняє торгівлю військовополоненими, але це, ймовірно, суперечить договору, в якому в загальних рисах зазначено, що "жодна спеціальна угода не повинна негативно впливати на становище військовополонених". 

У статті зазначено, що понад 10 000 "кадирівців" воювали проти українців. Вони були помічені в боях за Маріуполь, Сєвєродонецьк і Лисичанськ у перші місяці повномасштабної війни, але зараз вони займаються охороною правопорядку і логістичними операціями далеко від лінії фронту.

Вас також можуть зацікавити новини: