ЗСУ випробовують на полі бою експериментальну американську САУ 2-CT Hawkeye/ Колаж УНІАН, скріншоти

Американська корпорація AM General без жодних анонсів поставила до України свою нову розробку, 105-мм САУ 2-CT Hawkeye, яка наразі лише перебуває на тестах в армії США. Як повідомив Defense Blog, директор програми AM General Майк Еванс розповів, що тестовий зразок САУ був направлений в Україну ще у квітні 2024 року.

САУ 2-CT Hawkeye – що про неї відомо

Зазначається, що мобільна гаубиця Hawkeye відома своєю високою мобільністю та універсальністю. Її можна транспортувати різними засобами, включаючи транспортні літаки, гелікоптери, і навіть скинути з повітря. Стійкість платформи забезпечується чотирма гідравлічними стабілізаторами, що дозволяють здійснювати горизонтальне наведення 180 градусів і вертикальне наведення від -5 до +72 градусів. Система розрахована на екіпаж із чотирьох осіб, але за потреби нею можуть керувати лише двоє.

Дальність стрільби стандартними боєприпасами становить 11,6 кілометрів, а реактивними снарядами — до 19,5 кілометрів. Максимальна скорострільність становить вісім пострілів на хвилину протягом трьох хвилин, а постійна скорострільність – три постріли на хвилину. Гаубиця може використовувати весь спектр боєприпасів калібру 105 мм, які є на озброєнні армії США.

Відео дня

САУ 2-CT Hawkeye - оцінка експертів

Як додають експерти Defense Express, 2-CT Hawkeye була створена у 2019 році і є результатом співпраці AM General та Mandus Group. У 2021 - армія видала контракт на виробництво двох таких САУ безпосередньо для тестів.

"І хоча мова нібито йде, на перший погляд, дуже просте рішення зі встановлення гармати М20 калібром 105 міліметрів на шасі HMMWV, за кадром залишилась доволі важлива деталь: використання технології м’якої віддачі, SRT, яка й дозволяє позашляховику не розсипатись після декількох пострілів", - підкреслюють експерти.

Крім того, експерти відзначають можливість здійснити перший постріл лише через 1,5 хвилини після зупинки та покинути позицію через 3 хвилини, а також високу швидкострільність 105-мм артсистеми.

"Тобто вся суть 105-мм САУ 2-CT Hawkeye у тому, щоб максимально швидко закидати ворога снарядами та полишити позицію, перебуваючи постійно у маневрі, що в умовах контрбатарейної боротьби є єдиним ефективним засобом уникнення вогню у відповідь. І ця розробка об'єктивно займає місце самохідних 120-мм мінометів, але відрізняється простішим рівнем реалізації за рахунок шасі", - пишуть у Defense Express.

Водночас експерти звертають увагу на те, що розрахунок вимушений працювати без захисту.

Тобто умовно 2-CT Hawkeye є 105-мм аналогом таких систем як Caesar або "Богдана" й у будь-якому випадку кращий за причіпні 105-мм гаубиці, зазначається у статті.

"Водночас сам факт того, що такі системи направляються в Україну для отримання реальної бойової оцінки є найкращим прикладом того, що постачання новітніх зразків до ЗСУ є унікальною нагодою отримати справжній висновок та позначку "ефективність перевірена у бою", - підсумовують експерти.

Зброя для ЗСУ - новини

Британська компанія Thales UK вже наступного року представить нову недорогу зброю, що здатна знищувати кілька безпілотників за раз.

Раніше  військовий експерт, офіцер резерву ЗСУ Андрій Крамаров прозповів, що найбільш оптимальними для України системами протиповітряної оборони зараз є Patriot або SAMP/T. Також може підійти ізраїльська система "Хец-3".

Вас також можуть зацікавити новини: