У Пентагоні хотіли пришвидшити передачу Javelin перед рішенням Трампа заблокувати допомогу для України  / фото УНІАН

У липні 2019 року за кілька днів до скандальної телефонної розмови президентів США й України американські чиновники працювали над пришвидшенням поставки нової партії протитанкових ракет Javelin для української армії.

Про це пише CNN з посиланням на електронні листи й інші внутрішні документи, які опинилися в руках журналістів. Нові дані свідчать, що рішення за 18 серпня заблокувати військову допомогу для Києва шокувало чиновників. Адже вони вже підтвердили, що Україна заслуговувала отримати американську зброю й готували передачу Javelin. Рішення сколихнуло американський уряд на багато тижнів. Чиновники були надзвичайно стривожені затримкою за наказом Відділу з питань управління й бюджету. Вони говорили, що допомога для України була «під серйозним ризиком» й ставили під сумнів законність такого кроку.

Читайте такожNeue Zürcher Zeitung: США зробили багато хорошого для України, але Трамп все псує

В електронному листі до міністра оборони США Марка Еспера, який лише кілька тижнів обіймав на той час свою посаду, один з його головних підлеглих висловлював занепокоєння щодо поглядів Трампа, який вважає, що США «повинні припинити надавати допомогу в сфері безпеки» Україні. Він також говорив про вплив на національну безпеку США такої позиції.

Чиновники з міністерства оборони сподівалися, що Еспер зможе переконати американського президента відмовитися від таких планів. Свої аргументи на користь збереження допомоги для України вони виклали в брифінгу, які передали Трампу під час зустрічі в Білому домі в серпні.

CNN зауважує, що всі документи, які опинилися в руках телеканалу, не позначені як таємні. Серед них – електронний лист за 15 липня від чиновника Міноборони США Лаури Купер, яка давала свідчення у Палаті представників щодо імпічменту. Її лист був адресований директору Управління військового співробітництва Пентагону Чарльзу Хуперу. Купер просила про допомогу в пришвидшенні передачі ракет Javelin Україні, щоб виконати спільні очікування Дональда Трампа й Володимира Зеленського про поставку «наступного місяця». Лист вказував на те, що умови були в нормі. А зважаючи на міцні відносини США й України, військові хотіли пришвидшити процес передачі зброї.

Читайте такожNew York Times: Американці повинні перейматися Україною, Помпео помиляється

Через три дня після того план різко був змінений. Під час міжвідомчої зустрічі в Комітеті координації політики, яку обговорювали полковник Олександр Віндмен і колишній посол в Києві Вільям Тейлор у свідченнях в Палаті представників, Відділ з питань управління й бюджету оголосив, що призупиняє виконання розпорядження Конгресу про виділення 115 мільйонів доларів іноземної військової допомоги. Відомство чекало розпоряджень керівництва щодо того, чи допомога України досі лишається пріоритетом адміністрації Трампа.

В офіційному коментарі, написаному Віндменом після зустрічі, яка відбулася 18 липня, сказано, що у Відділі з питань управління й бюджету говорили про можливе блокування всіх фондів для допомоги у сфері безпеки. Однак, окрім української програми жодну іншу ніхто не заморозив. Того ж дня Держдепартаменту й Пентагону повідомили про рішення Трампа заморозити майже 400 мільйонів доларів допомоги для України.

Читайте новини світу і переклади зарубіжної преси на каналі УНІАН ІноЗМІ