Навального могли отруїти за допомогою нової технології "Новачка" / фото REUTERS

У Росії тривають розробки хімічної зброї, попри ратифікацію Конвенції ООН про її заборону в 1997 році, випливає з розслідування груп The Insider і Bellingcat, "Радіо Свобода" і німецького видання Der Spiegel.

За словами авторів, розробки могли застосовуватися в резонансному отруєнні російського опозиціонера Олексія Навального, в організмі якого були виявлені сліди речовини, що належить до групи нервово-паралітичної отрути "Новачок", пише DW.

Важливу роль в розробках відіграють науковий центр "Сигнал" в Москві і державний Науково-дослідний випробувальний інститут військової медицини міністерства оборони у Санкт-Петербурзі, стверджують розслідувачі. В "Сигналі" працюють фахівці з інгібіторів холінестерази - вкрай важливого ферменту, який бере участь в передачі нервових імпульсів. В цьому ж закладі працюють експерти з наноінкапсуляціі - "пакування" частинок речовини в оболонку з іншої речовини. Ця технологія може підвищити ефективність отруйної речовини, замаскувати її присутність в організмі та відкласти початок дії, йдеться в розслідуванні.

Відео дня

Центр "Сигнал" упродовж певного часу входив до складу третього Центрального науково-дослідного інституту міноборони в місті Шихан Саратовської області. У цьому ж населеному пункті розташовувалась і філія Державного науково-дослідного інституту органічної хімії і технології, де, як вважається, розроблялись речовини з групи "Новачок".

Читайте такожНавального могли отруїти двічі - ЗМІ

Установи в Москві і Санкт-Петербурзі тісно співпрацюють, наголошують автори розслідування. За їхніми даними, керівник петербурзького НДІ Сергій Чепур неодноразово дзвонив дослідникам "Сигналу", а також Денису Сергєєву (росіянин з паспортом на ім'я Сергія Федотова) і Олександру Мішкіну ("Олександру Петрову"), яких Великобританія звинуватила в отруєнні колишнього подвійного агента Сергія Скрипаля в березні 2018 року. Крім того, Чепур брав участь в засіданні в штаб-квартирі Головного управління генштабу збройних сил Росії (колишнього ГРУ) в лютому 2018-го.

Директор "Сигналу" Артур Жиров і його команда запатентували низку біоактивних добавок і сумішей для спортивних напоїв. Тож слова ймовірних отруювачів Скрипалів Олександра Мішкіна і Анатолія Чепіги ("Олександр Петров" і "Руслан Боширов") про роботу в галузі спортивного харчування в гучному інтерв'ю Маргариті Симоньян були "внутрішньокорпоративним жартом", йдеться в розслідуванні.

Співпраця головуправління генштабу з розробниками хімічної зброї йде опосередковано через НДІ військової медицини і Сергія Чепура, стверджують розслідувачі, посилаючись на дані біллінгів телефонних розмов. При цьому "і у дзвінках керівництва "Сигналу", і в дзвінках Чепура можна знайти чимало контактів і з високопоставленими офіцерами ФСБ. Таким чином, питання про те, яка з двох силових структур відповідальна за отруєння Навального, поки залишається відкритим", - висновують автори.

Читайте такожПутін заявив, що він допоміг вивезти опозицінера Навального з Росії

Отруєння Навального: хронологія подій

  • 20 серпня Навальний повертався до Москви з Томська, під час польоту йому стало погано, літак екстрено сів в Омську. Навального госпіталізували. Через два дні його евакуювали з Омська до німецької клініки Charite.
  • 4 вересня стало відомо, що експерти Мюнхенського інституту фармакології і токсикології Збройних сил ФРН знайшли сліди отруйної речовини з групи «Новачок» у крові, сечі і на шкірі Навального. Факт отруєння політика «Новачком» також підтвердили інші експерти.
  • 10 вересня Навальний вийшов з коми.
  • 23 вересня його виписали з клініки Charite. 25 вересня прес-секретар опозиціонера Кіра Ярмиш заявила, що Навальний залишиться у Німеччині до кінця курсу реабілітації.
  • 1 жовтня в інтерв'ю німецькому виданню Der Spiegel Навальний заявив, що за спробою його отруєння «Новачком» стоїть особисто президент РФ Володимир Путін. Він також повідомив, що має намір повернутися в Росію.
  • 6 жовтня експерти Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) підтвердили факт отруєння Навального речовиною з групи «Новачок».