Центральний банк рф виявився не готовим до санкцій проти Московської міжбанкової валютної біржі, як і раніше – до конфіскації ЗВР (золотовалютних резервів). З огляду на першу реакцію ринку, висновки такі:

  • По-перше, росіяни люблять долари та євро більше за путіна та юань, це видно по обвалу фондових індексів та по відтоку банківських вкладів.
  • По-друге, подальший сценарій розвитку шоку від санкцій буде залежати виключно від дій центрального банку рф, в якого, по суті, не виявилось ніякого "плану Б".
  • По-третє, залежність російської економіки від КНР зростає. Тепер основний акцент у курсоутворенні буде перенесений на ринок "юань-рубль", а це означає, що в своїй валютній політиці Центробанк рф буде залежати від рішень Пекіну по курсу юаня до долара США.

Ринок "юань-долар" досить специфічний і більш динамічний, ніж прийнято вважати. До того ж він політизований, бо кожне послаблення юаня до долара США чи до євро, як правило, супроводжується звинуваченнями Пекіна у погіршені торгових умов з США та ЄС.

Не в захваті від цього спонтанного рішення ЦБР буде і Народний банк Китаю (НБК), який з радістю приймає вхідний потік ліквідності і досить бурхливо реагує на відтік капіталу з країни. Активний ринок національної валюти за межами КНР потребує від НБК певних зусиль, але зараз приносить мінімум зиску.

Відео дня

В самому КНР діють досить жорсткі валютні обмеження. Наприклад, зараз з країни не можна вивозити більше ніж 5 000 доларів США та більше ніж 6 000 юанів, а не так давно там діяла і квота на щорічну купівлю не більше ніж 50 000 доларів США на одну особу. І тут на зарегульованому горизонті НБК з’являються росіяни, які вже планують "возити юані ешелонами" - туди-сюди через кордон, так ще і прив’язують рубль до юаня.

Поки НБК накачував готівковою емісією російський валютний ринок, все було добре. Але потім цей валютний апендикс за межами КНР потрібно буде обслуговувати, і саме він в майбутньому може стати основним фактором розбалансування грошового обігу в КНР.

НБК, звісно, утримується від заяв з приводу дій росіян, але періодично нагадує, що юань повністю не є вільно-конвертованою валютою. Тож при серйозному дисбалансі в розрахунках з КНР, росіян будуть очікувати ті самі проблеми, які вони переживали в Індії у 2023 році. А от дії (якщо такі будуть) самого НБК щодо сприяння розширення зони обігу юаня на території рф можуть двояко сприйматись в США та ЄС.

Втім, якщо НБК вирішить підтримати економічну експансію КНР в рф і юанізацію російської економіки, то в якийсь момент часу росіяни просто втратять валютний суверенітет і доля рубля буде вирішуватись на засіданнях КПК КНР.

Ну, а поки очевидно, що зросте залежність російського ринку від європейських банків, які все ще працюють в росії, зростуть і ризики вторинних санкцій для партнерів російських компаній, та мінімум тиждень російський ринок буде перетравлювати шок від цих санкцій.

З цікавого, що залишилось непоміченим. Нарешті США ввели санкції проти РНПК (державної перестраховочної компанії) та СОГАЗ (найбільшого секторального страховика). До цих санкцій несподівано приєдналась Великобританія, додавши до списку ИНГОССТРАХ, який як раз і забезпечує покриття ризиків при перевезенні російської нафти. Тому вслід за ударом по валютному ринку московії, очікуємо великих наслідків для російського енергетичного сектору.