этот материал доступен на русском

Танення льодовиків під арктичними озерами загрожує клімату сильніше, ніж вважалося раніше

03:50, 20 серпня 2018
Клімат
1532 0
Ілюстрація / REUTERS

Вчені вважають, що підвищення температури спровокує викид вуглецю, що зберігається в замороженому грунті Арктики, що, в свою чергу, прискорить зміну клімату. Тепер вони прийшли до висновку, що різке танення льодів під озерами ще небезпечніше.

Про це дослідники розповідають в статті, що опублікована в журналі Nature Communications і стала частиною десятирічного проекту NASA із вивчення впливу кліматичних змін на крижані регіони Арктики, передає Naked Science.

"У нас немає 200 чи 300 років на очікування великих викидів вуглецю з вічних льодів. Протягом мого життя і життя моїх дітей вони будуть поступово зростати. Це відбувається вже зараз, просто не дуже швидко, але через кілька десятиліть досягне свого піку", - говорить провідний автор дослідження Кейті Уолтер Ентоні, еколог з Аляскінського університету у Фербенксі, у своїй доповіді в NASA.

Читайте такожВчені пророкують глобальну катастрофу через стрімке танен льодовиків

Нова робота заснована на розрахунках і моделях взаємодії зміни клімату і танення льодовиків. Зокрема, команда вчених приділила особливу увагу таненню льодів під водоймами, відомими як термокарстові озера.

Так, було виміряно викид вуглецю у 72 різних місцях в 11 термокарстових озерах на територіях Сибіру і Аляски, і в п'яти місцях без озер, щоб зрозуміти, скільки виробляється парникового газу, а також з метою виміряти вік вуглецю, що міститься в ньому. Потім ці дані використали для підтвердження розроблюваних моделей.

Коротко проблему можна описати наступним чином. При відтаванні вічно мерзлого грунту бактерії, що містяться в ньому, відновлюють свою активність і поїдають будь-який органічний матеріал, до якого можуть дістатися, в результаті утворюючи вуглекислий газ і метан - потужні парникові гази.

Коли це відбувається під термокарстовими озерами, складається ще більш сумна картина, так як вода на поверхні прискорює танення на дні. Випущені гази, що складаються з атомів вуглецю віком від двох тисяч до 43 тисяч років, швидко піднімаються на поверхню і досягають атмосфери.

"Протягом десятиліть можуть утворитися дуже глибокі теплові діри - глибиною від декількох до десятків метрів. Вічні льоди під цими озерами тануть моментально. І стародавні парникові гази виходять назовні", - стверджує Уолтер Ентоні.

Більше того, команда виявила, що це різке відтавання викликало занепокоєння навіть у тому випадку, якщо б люди стримували виробництво нових парникових газів, що уповільнює зміну клімату. Звичайно, чим більше тане вічних льодів, тим сильніше прискорюється такий процес.

Раніше УНІАН повідомляв, що вічна мерзлота Арктики стрімко тане, стаючи джерелом значної кількості парникових газів в атмосфері. Дослідження показало, що до 2300 року загальний викид вуглекислого газу в цьому регіоні буде в 10 разів більше, ніж всі викиди від діяльності людини за 2016 рік.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter