этот материал доступен на русском

Замороження полюсів і озеленення океану: Вчені шукають радикальні методи з порятунку клімату Землі

19:08, 17 травня 2019
Зменшення викидів
550 0
Ілюстрація / REUTERS

Новий дослідницький центр У Кембриджі буде працювати над розробкою радикальних підходів до вирішення екологічних проблем. Наприклад, один з них пропонує заморозити полюси Землі знову і видалити вуглекислий газ із атмосфери. Центр був створений через страхи, що нинішні підходи не зупинять небезпечну і незворотну шкоду для планети.

Про це пише BBC. Це перша подібна ініціатива у світі. Вона може привести до радикального скорочення шкідливих викидів у довкілля. Координацію ініціативи займається колишній головний радник уряду Великої Британії з питань науки професор сер Девід Кінг.

Читайте такожУ Німеччині планують покінчити з вуглецевими викидами до 2050 року

"Те, що ми зробимо продовж наступних 10 років, визначить майбутнє людства на наступні 10 тисяч років. Досі у світі не було головного центру, який би був зосереджений на одній великій проблемі", - сказав він BBC.

Деякі підходи, запропоновані сером Кінгом, відомі під загальним терміном "геоінженерія".

Centre for Climate Repair - це частина ініціативи Кембриджського університету під назвою Carbon Neutral Futures Initiative, яку очолює доктор Емілі Шакбург. Вона каже, що місія ініціативи - це "вирішення кліматичної проблеми".

"Такою вона має бути. І ми не можемо зазнати невдачі", - сказала вона. Ініціатива об'єднує вчених, інженерів і експертів гуманітарних наук.

"Це справді один із найбільш важливих викликів нашого часу. І ми повинні відповісти на нього усіма можливими силами", - додала доктор Шакбург.

Повторне замороження полюсів

Одна з найбільш амбітних ідей щодо повторного замороження полюсів Землі, полягає у так званому "висвітлені" хмар над ними. Суть в тому, щоб розпорошувати морську воду через високі мачти кораблів з невеликими соплами. Це дозволить поширити крихітні частки солі по хмарах, що зробить їх більш широкими і здатними відбивати світло. Таким чином, територія під ними буде охолоджуватися.

Читайте такожСвітовий океан нагрівається на 40% швидше, ніж вважалося

Переробка вуглекислого газу

Ще один новий підхід - це варіація ідеї під назвою "захоплення і накопичення вуглецю" (ССS). Процес передбачає збір вуглекислого газу над трубами вугільних чи газових електростанцій або металургійних заводів. Після цього накопичене буде складатися під землею.

Професор Пітер Стайрінг З Університету Шефілду працює над розробкою системи збору і утилізації вуглецю на заводі Tata Steel у Південному Уельсі. Його технологія передбачає створення ще одного заводу поруч, який буде перетворювати шкідливі гази в атмосфері на пальне за допомогою залишкового тепла металургійного заводу.

"У нас є джерело водню. У нас є джерело вуглекислого газу. А ще є тепло і відновлювана електроенергія", - сказав він BBC.

"Ми збираємося поєднати все це і перетворити на нове синтетичне пальне", - додав вчений.

Читайте такожЗабруднення атмосфери Землі у 2019 році пришвидшиться і стане рекордним

Озеленення океану

Ще один задум, дослідженням якого буде займатися новий центр, - це "озеленення" океанів, щоб вони могли поглинати більше вуглекислого газу. Технологія передбачає "удобрення" моря солями заліза, що пожвавить ріст планктону. Хоча попередні експерименти показали, що планктон не поглинає суттєвих об'ємів вуглекислого газу. Це робить задум не дуже дієвим і не вартим уваги. До того ж він не може призвести до порушення екосистеми. Але професор Калум Робертс з Університету Йорка стверджує, що підхід зараз обговорюється в наукових колах і буде розглянутий. Адже кліматичні зміни несуть більше шкоди, ніж можливі негативні наслідки він таких змін.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter