У деяких областях середній розмір річної орендної плати становить понад 15% нормативної грошової оцінки земель / фото УНІАН Володимир Гонтар

Вартість оренди сільськогосподарських земель в Україні зросла в середньому на 6,5% у 2020 році та склала 3378 грн за гектар.

Про це йдеться в повідомлення асоціації "Український клуб аграрного бізнесу" (УКАБ).

Читайте такожРада ухвалила закон про продаж землі за новими правилами

Відео дня

Зазначається, що в деяких областях середній розмір річної орендної плати становить понад 15% нормативної грошової оцінки земель (НГО). Це свідчить про досить високу конкуренцію за права використання землі, яка, швидше за все, залишиться і надалі високою після запуску ринку сільськогосподарських земель.

За словами експерта із земельних питань УКАБ Елліни Юрченко, збільшення розміру орендної плати за землі сільгосппризначення у 2020 році спостерігалося на всій території України.

"Така тенденція підвищення орендної плати спостерігається останні кілька років. Спочатку конкуренція між аграріями змушувала збільшувати відсоток орендної плати в договорах. Наступний поштовх для зростання орендної плати був у 2018 році. Тоді було проведено Всеукраїнську нормативну грошову оцінку сільськогосподарських земель, хоча в деяких регіонах вона в результаті перерахунку дещо знизилася... Подальше збільшення орендної плати за землю у 2020 році пояснюється активним проведенням земельної реформи та очікуваним відкриттям ринку землі", – повідомила Юрченко.

На сьогодні найбільший розмір орендної плати в гривневому еквіваленті спостерігається в центральних областях України.

Зокрема, середня вартість оренди гектара сільгоспземлі в Київській області становить 4999 грн, у Тернопільській та Хмельницькій – 4682 грн, Черкаській – 4520 грн.

Найдешевша орендована земля у Волинській області - 2173 грн, при цьому у порівнянні з 2019 роком вартість оренди зросла на 11,5% у 2020 році.

Також найдешевша оренда в південних і східних областях: у Донецькій – в середньому 2192 грн за гектар, Херсонській – 2250 грн.

В Одесі за оренду гектара сільгоспземлі в середньому просять 2587 грн.

Ринок землі в Україні

  • 28 квітня 2020 року президент Володимир Зеленський підписав закон, що вводить ринок сільськогосподарських земель в Україні з липня 2021 року.
  • Закон передбачає поетапну земельну реформу: з 1 липня 2021 року купувати сільськогосподарські землі зможуть тільки фізособи-громадяни України з обмеженням в 100 гектарів.
  • На другому етапі, з 1 січня 2024 року, розмір концентрації збільшиться до 10 тисяч гектарів, а купувати землі зможуть також юридичні особи.