этот материал доступен на русском

"Найгірше попереду": економіст, що передбачив кризу 2008 року, спрогнозував наслідки коронавірусу

10:02, 27 лютого 2020
Фінанси
1497 0
Ілюстрація REUTERS

Читайте такожВплив коронавірусу на економіку: у Кабміні розповіли про готовність оперативно відреагувати

Про це пише економіст Нуріель Рубіні, що передбачив фінансову кризу 2008 року, в колонці для the Financial Times, передає «Економічна правда».

Він заявив, що до цього тижня, коли інвестори в паніці влаштували розпродаж активів, реакція фондових ринків на спалах була "м'якою". Всупереч думці інвесторів, які заспокоюють себе, "найгірше попереду", - підкреслює він.

Економіст назвав чотири головні "омани" інвесторів щодо хвороби. Ці помилкові припущення, за його словами, призвели до того, що наприкінці січня, попри поширення захворювання, фондові ринки США зросли до нових максимумів.

"Стає очевидно, що це глобальна пандемія, а не зосереджена в Китаї епідемія. Ми досі не знаємо, скільки країн в Азії та інших частинах планети зіткнеться з гострими спалахами — швидше за все, таких буде ще багато", — пише Рубіні.

"Ідея про те, що пік впливу на економіку буде досягнутий до кінця першого кварталу, виглядає дуже ненадійною", — вказує Рубіні.

"Китаю завдано масштабний збиток, а міжнародні ланцюжки постачань серйозно порушені. Зараз на Китай припадає близько 20% світового ВВП, а не крихітні 4%, як під час епідемії SARS (важкого гострого респіраторного синдрому - ред. ) у 2003 році. Додайте до цього економічний шок для великих економік на зразок Японії, Південної Кореї та Італії. Коли хвороба пошириться на інші розвинені ринки, збиток зросте", - вважає економіст.

За його словами, світова економіка після перемоги над вірусом не почне різко зростати.

"Навіть якщо (китайське — ред.) виробництво зменшується всього на 2% у першому кварталі, це скорочення на 8% в річному вираженні. Віра в здатність економіки Китаю рости на 4% за квартал "героїчно оптимістична", - заявив економіст.

Рубіні додає, що "впевненість світового бізнесу також ослабне".

"Минулого року компанії знижували капітальні витрати, оскільки топ-менеджери очікували, поки зникнуть ризики, пов'язані з торговельною війною США і Китаю, а також з Brexit. З частковим зникненням цих залишкових ризиків капітальні витрати будуть відкладатися і далі через прагнення почекати та побачити, наскільки гострим та масштабним буде поширення вірусу".

Не варто розраховувати на державних регуляторів, які б захистили ринки від наслідків коронавірусу, говорить він.

"Очікування того, що політики швидко прийдуть на допомогу, також помилкове. Фіскальні органи будуть реагувати повільно або не реагувати взагалі, якщо взяти до уваги політичні та інші обмеження. У центральних банків закінчуються патрони: наскільки ще більш негативними можуть стати ставки Європейського центробанку, Банку Японії та інших?", - ставить риторичне питання Рубіні.

"В американського Федрезерву залишається лише близько 1,5 процентного пункту в запасі. Федрезерв, ймовірно, відреагує зниженням ставок у другому кварталі, що призведе до короткострокового полегшення на ринку. Але спалах коронавірусу — це насамперед негативний шок з точки зору постачань, через що сповільнюється (економічне — ред.) зростання, а також збільшуються витрати та інфляція. За допомогою кредитно-грошової політики врегулювати таке не можна", - написав Рубіні в колонці.

Як повідомляв УНІАН, наприкінці грудня 2019 року влада Китаю повідомила про спалах пневмонії невстановленого походження в місті Ухань. Збудником захворювання став новий тип коронавірусу COVID-19. Вірус передається від людини до людини, інкубаційний період становить близько двох тижнів.

Всесвітня організація охорони здоров'я 30 січня 2020 року оголосила надзвичайну ситуацію міжнародного значення у зв'язку з поширенням коронавірусу з Китаю.

Міжнародний валютний фонд прогнозує уповільнення темпів зростання світової економіки через коронавірус на 0,1 процентного пункту - до 3,2%.

Якщо ви знайшли помилку, видiлiть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter