Дніпроспецсталь продовжує працювати попри санкції

Електрометалургійний завод "Дніпроспецсталь" продовжує працювати попри арешт акцій та санкції, введені проти російських власників підприємства. Про це йдеться у публікації UAprom "Санкції та арешт: чому досі працює "Дніпроспецсталь"".

Завод наприкінці травня 2022 року запустив виробництво на гарячих ділянках та розпочав випуск заготовки, а до літа досяг 55% від довоєнного рівня виробництва. Поступово вирішивши проблеми із логістикою, "Дніпроспецсталь" збільшила випуск високотехнічної сталі до 75%.

При цьому восени 2022 року Україна внесла до санкційного списку співвласників російської бізнес-групи VS Energy, якій належало 47% "Дніпроспецсталі". Мова про заступника голови Держдуми РФ Олександра Бабакова, президента російського футбольного клубу ЦСКА Євгена Гінера та їх партнера Михайла Воєводіна.

Відео дня

У травні 2023 року санкції ввели безпосередньо проти групи VS Energy та двох фізичних осіб, на яких переоформили акції запорізького підприємства – Наталію Селіванову (колишня дружина Воєводіна, отримала 39,57% акцій заводу) та Віліс Дамбінс (отримав 7,54% акцій в інтересах Бабакова).

Крім того, навесні 2023 року суд за матеріалами СБУ наклав арешт на 6,8% акцій "Дніпроспецсталі", які через три офшорні структури належать дружині Віктора Медведчука Оксані Марченко.

"Арешт активів убезпечить їх від перереєстрації на підставних осіб і надалі дозволить передати на користь нашої держави", – зазначали тоді в СБУ.

Однак націоналізація чи відчуження акцій підприємства на користь держави не відбулося, хоча в Україні вже є приклади, коли держава встановлювала контроль над  подібними активами, наприклад заводами "Мотор  Січ", "Запоріжстрансформатор", "АвтоКраАЗ".

Тим часом "Дніпроспецсталь" продовжує працювати зі значним завантаженням потужностей. Хоча у 2022 році підприємство задекларувало суттєві збитки в 1,901 млрд. грн., з яких як мінімум половина – це дебіторська заборгованість.

"Вочевидь, збут продукції йде через структури акціонерів, тому весь прибуток осідає на них, а на підприємство "вішають" борги. Хоча розібратись в цій ситуації мають українські правоохоронні органи. Тим часом високі ціни на нікель – важливу сировину для виготовлення нержавіючої сталі – на рівні $15-20 тис/т впливатимуть на зростання вартості кінцевої продукції, а в підсумку – дивідендів російським олігархам та сім’ї Медведчука", - зазначається у тексті.